Това ще е само еднократен ефект, засега икономиката се  възстановява много по-умерено

През второто тримесечие на 2021 г. в България са произведени стоки и услуги за 31,085 млрд. лв., а добавената стойност е почти 27 млрд. - 26,974 млрд. лв. Това сочат експресните оценки на НСИ, които се публикуват само 47 дни след края на периода и по-късно сигурно ще претърпят корекции.

Така годишният ръст на БВП се получава 9,6%, което е рекорд, непостиган никога досега. Той се дължи на факта, че сравнението се прави с второто тримесечие на пандемичната 2020 г., когато много производства спряха и действаха най-строгите ограничителни мерки. През месеците между април и юни 2020 г. спадът на БВП беше 8,6% и е естествено възстановяването сега да провокира такива ръстове.

В сравнение с първото тримесечие на 2021 г. ръстът е далеч по-скромен - само 0,4%.

Сегашният рекорден ръст е валиден и за почти всички страни в ЕС, за които има публикувани данни. В Испания например той е цели 19,8%, а средният за ЕС е 13,6%.

Според икономисти тези рекорди ще са само единичен ефект, който ще трае най-много още едно или две тримесечия. Икономиката се възстановява далеч по-умерено и реално ръстът в края на годината ще е не повече от 3-4%.

Най-високата прогноза за тази година за България направи МВФ - 4,4%, а най-ниска - Световната банка. Нейната последна прогноза за страната беше за 2,6% ръст в края на 2021 г.

Най-голям дял в БВП за второто тримесечие на 2021 г. има крайното потребление на стоки и услуги - 80,2%. Износът също има значителен принос.

Потреблението в България е нараснало чувствително през второто тримесечие и това личи по публикуваните във вторник данни на НСИ за потреблението на домакинствата. Доходите на българските семейства са се увеличили с 11,6% спрямо година назад, но разходите са нараснали с 20,3%.

Структурата на разходите обаче е такава, че с най-голям дял в нея са разходите за храна - 30,8%, за жилището - 16,9%, и за данъци и социални осигуровки - 14,2%. Все пак разходите за храна намаляват относителния си дял в сравнение със същото тримесечие на миналата година с около 2 процентни пункта. През последните няколко години обаче този дял, който е много показателен за общото благосъстояние, беше под 30% от всички разходи.