Втората пенсия ще е поне 45 лева наесен, но само за около 20% от първите 17 000 жени

 При пожизнена пенсия и при разсрочено плащане парите вече може да се наследяват

172 226 млади пенсионери - бивши военни, полицаи и инвалиди, могат да поискат преизчисление на вече отпуснатите пенсии с нов, по-нисък коефициент на редукция. Така част от тях ще получат по-високи размери. За целта те трябва да подадат заявление до 30 септември в Националния осигурителен институт (НОИ).

Причината е, че от 1 септември влиза в сила новата формула за намаление на основната пенсия при получаване на тази от частните фондове. Според нея

редукцията вече

ще е 10, а не

досегашните

20 процента

Заради по-ранното си пенсиониране над 15 хил. военни и полицаи с осигуровки в частните фондове вече получават пенсия от държавата, но намалена с 20%. Сега техните пари ще се вдигнат заради новото правило. Втора пенсия обаче ще получат, след като навършат нормалната пенсионна възраст.

Целта на преизчислението е да увеличи размера на основната пенсия, но от НОИ предупреждават, че в масовия случай очакванията няма да се оправдаят.

Повечето намалени пенсии са за инвалидност поради общо заболяване - 151 246, като това са почти 70% от тях. Така дори с преизчислението действителният размер на пенсията им няма да мине минималните прагове. В някои случаи промяна ще има, но тя ще е минимална.

Новата формула

ще доведе и до

средно с

50-60 лв.

по-висока

държавна пенсия за жените, които ще се оттеглят от работа с пенсия от двата стълба след 1 септември.

Първите с право на втора пенсия ще бъдат около 17 хил. жени, които ще навършат 61 г. и 8 месеца. Новата формула засяга общо около 2 314 200 души, родени след 31 декември 1959 г. Около 168 хил. от тях ще имат втора пенсия между 2021 и 2024 г.

Над 81 хил. българи са преместили парите си от частните пенсионни фондове в държавното обществено осигуряване, откакто такава възможност бе дадена през 2016 г., показват данните на НОИ.

24 500 от тях са го направили от началото на годината. Една от причините за големия ръст на прехвърлените пенсии през 2021 г. е, че до 30 юни се даде възможност на изпусналите 5-годишния срок да предоставят парите си обратно в НОИ.

Сроковете за останалите обаче са по сложна схема. От 1 януари 2022 г. до 31 декември 2025 г. прехвърлянето на парите в НОИ ще става не по-късно от 1 г. преди навършването на възрастта за пенсия. От 1 януари 2026 г. до 31 декември 2030 г. ще може да се прехвърлят пари в НОИ не по-късно от 2 г. преди навършването на възрастта, а от 1 януари 2031 г. до 31 декември 2035 г. - не по-късно от 3 г. От 1 януари 2036 г. до 31 декември 2037 г. срокът е не по-късно от 4 г., а от 2038 г. се връщат петте години.

Пожизнената втора пенсия, която ще плащат частните фондове от тази есен до края на годината, ще е поне 45 лв. Тя е един от трите пенсионни продукта, които частните пенсионни фондове трябва да предлагат на осигурените в тях над 3 млн. души, родени след 1 януари 1960 г. Тя се изплаща, когато размерът на пенсионните спестявания на осигурения във втория стълб позволява отпускане на пари в размер, които не са по-малко от 15% от минималната пенсия за стаж и възраст за съответната година.

Сметките на пенсионните дружества показват, че около 20-30% от хората ще получат пожизнена пенсия от втория стълб, която се очаква да бъде между 45 и 200 лв. Такова плащане ще е възможно

само за

най-богатите

пенсионери,

които имат

натрупани поне

10 хил. лв.

в партидите си, за да стигнат за 18 г. живот с пенсия.

Пожизнената пенсия има три варианта - без допълнителни условия, с гарантиран период на изплащане и такава с разсрочено плащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст. Периодът на гарантирано изплащане може да бъде от 2 до 10 г. - по избор на осигуреното лице.

Каква точно пожизнена пенсия ще получава конкретният пенсионер, трябва да се договаря между него и пенсионноосигурителното дружество.

Размерът на пожизнената пенсия се определя според натрупаните в индивидуалната партида средства, допълнени при необходимост до брутния размер на преведените вноски. Гледат се и таблиците на НСИ за смъртност и средна продължителност на живота, както и технически лихвен процент, който ще определя Комисията за финансов надзор.

Хората с втора пенсия ще могат да си я получат и по-рано - година преди да навършат възрастта за пенсия от НОИ. Условието обаче е парите в партидата им да позволяват отпускането на пожизнена пенсия поне равна на минималната. Т.е. през тази година това са 300 лв., но сметките показват, че

за нея са нужни

над 60 хил. лв.

в партидата

Разсрочено плащане на втората пенсия е вторият продукт. Той ще се предлага от пенсионните фондове, когато парите в партидата не стигат за пожизнена пенсия, но надвишават три пъти размера на минималната. Тоест от есента този продукт

ще е възможен

за хората, в

чиито партиди

има натрупани

поне 900 лв.

В този случай месечното плащане не може да бъде по-малко от 15% и по-голямо от минималната пенсия за стаж и възраст. Или разсрочената втора пенсия трябва да е между 45 и 300 лв.

Това ще е и най-масовото плащане за първите кохорти пенсионери, като се очаква това да са поне половината от тях.

При разсроченото плащане на втората пенсия то ще се спира, след като свършат парите в личната партида.

За най-бедните хора, в чиито партиди са натрупани по-малко пари, отколкото е размерът на 3 минимални пенсии, пък е предвидено еднократно получаване на парите.

Очаква се около 20% от първите жени да получат спестяванията си наведнъж, като става дума за средства до 900 лв. през тази година.

При смърт на пенсионера наследниците му вече ще имат право на дължимите средства, но само ако избраният продукт е пожизнена пенсия с гарантиран период на изплащане. Ще се наследяват и средствата, в случай че пенсията се плаща разсрочено.

Тук депутатите разшириха кръга по Закона за наследниците и парите може да се наследяват и по съребрена линия - братя и сестри.

Пенсиите ще се актуализират веднъж годишно, като това ще става с не по-малко от 50% от превишението на реализираната доходност от инвестирането на средствата и техническия лихвен процент.

Пенсионните дружества ще могат да предлагат на клиентите си програми за лоялност съвместно с търговски вериги, финансови институции, оператори на комунални услуги и др.

Дружествата ще

събират и такса

до 0,5% върху

нетните активи

във фондовете

за изплащане, където ще се прехвърлят партидите след започване на плащанията.

При придобиване на право на допълнителна пенсия осигуреното лице има право да получи при поискване информация за размера на натрупаните средства по индивидуалната му партида, приеха още депутатите.

Всички тези сметки са на база на минимална пенсия от 300 лв. В момента в парламента се обсъжда предложената актуализация на бюджета от служебния кабинет.