Икономическото възстановяване върви на тласъци, не е равномерно и не засяга всички

Рекордните цени на тока на борсата са една от най-важните причини за негативните оценки за бизнес средата, която дадоха предприемачите в последната анкета на НСИ, показа проверка на “24 часа”.

Според оценките общият показател на бизнес климата намалява с 2,3 пункта спрямо месец по-рано, като това идва главно от оценките на предприемачите в промишлеността, търговията на дребно и сектора на услугите.

В промишлеността предприемачите имат неблагоприятни очаквания за следващите 6 месеца и прогнозите им за следващите 3 месеца са доста резервирани.

Това е така заради скъпия ток. В търсене на алтернатива много производства, особено по-енергоемките, се принудиха през периода юли -август да търсят алтернативи. Засега те ги намират най-вече като преместват смените в други части от денонощието, когато токът е по-евтин. А това води след себе си допълнителни разходи - например под формата на заплащане за нощен труд. Има и производства, които се принудиха да спрат, защото работата им излиза на загуба, показа проверката.

Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев не всички промишлени производства страдат еднакво от ситуацията, има и такива, при които спадът в производството е по-малък, а има и печелещи от ситуацията. “Изобщо несигурността остава и възстановяването върви неравномерно, на тласъци и не важи за всички”, каза той.

В сектора на услугите например оценките за бизнес климата се влошават дори повече - с 3,7 пункта в сравнение с предходния месец. Очакванията за търсене на услуги през следващите 3 - 6 месеца също са се влошили. В услугите влизат цели категории бизнеси, свързани пряко или косвено с туризма, хотелиерството и ресторантьорството, за които е естествено да са несигурни за утрешния ден заради планираните ограничителни мерки във връзка с новата вълна на пандемията.

В търговията на дребно оценките за бъдещето са още по-мрачни, там индикаторът за бизнес климата се влошава с 5,7 пункта. Освен на очакванията за по-ниски продажби това също се дължи на поскъпналия ток, тъй като търговците, независимо дали са малки, средни или големи, купуват ток от търговци, а те го купуват от борсата и петорното му поскъпване в края на юли и началото на август даде отражение върху сметките.(24часа)