Провал на Народното събрание, ако не се състои актуализацията на бюджета. Това мнение изрази служебният министър на икономиката Кирил Петков.
"Когато имаме наличие на два милиарда допълнителни средства и единственото, което се изисква, е оторизация за тяхното харчене, ние да посрещаме явно идващата огромна криза без средства - нито за лекарите, нито бизнеса, нито за пенсионерите, това би било пълен провал за мен на Народното събрание. Ако това се случи, бих казал - тези хора не си свършиха въобще работата", каза пред журналисти министърът.
В отговор на журналистически въпрос Петков заяви готовност да е министър в евентуално ново служебно правителство. Когато президентът реши да направи този разговор с нас, ние ще го проведем по най-разумния начин - да помислим кой е най-добрият вариант това да се направи. Аз съм готов да бъда и служебен министър, ако това е най-доброто, което може да се направи. При всички случаи, в една или друга роля, ще продължим да сме част от промяната, каза министър Петков.
Той обяви началото на създаването на механизма - сертификат "Община без корупция". В партньорство с "Трансперънси Интернешънъл", които са световни лидери по темата антикорупция, ще създадем механизъм, по който всяка община, ако желае, ще може да се сертифицира с най-добрите практики, които да намаляват корупцията, каза министърът. Той допълни, че в тези общини "Трансперънси Интернешънъл" ще бъде гарант, че ако има някакви проблеми за инвеститорите, те ще имат допълнителна "контактна точка", към която да се обърнат при проблем.
С тази инициатива министърът очаква подобряване на процесите в общините и създаване на доверие в инвеститорите, че е безопасно да инвестират там. Той уточни, че са водени разговори с първите общини, които искат да се сертифицират - Видин, Русе и Бургас. Има интерес и от други общини.
Министърът уточни, че този процес ще отнеме време и допълни, че ще се започне с промяна в антикорупционната стратегия на правителството и изрази надежда, че ще се внесе решение на МС в следващите две седмици, с което този процес да започне.
Изпълнителният директор на "Трансперънси Интернешънъл" Калин Славов напомни, че организацията работи по местния индекс за почтеност от 2104 г. При сертифицирането общините ще бъдат оценявани за прилагането на добри управленски практики, стандартите за управление на корупционния риск, на сигнали за нередности, включително и такива за корупция, подобряване нивото на управление към повече отчетност, прозрачност и откритост към бизнеса, повече предимства в регулативните и контролните режимите, каза Славов.
Икономическият министър уточни, че все още не са обсъдени финансовите параметри на сертификацията. Дори начинът на плащане за такава сертификация, трябва да бъде измислен по най-умния начин, за да няма конфликт на интереси, допълни той.