Устойчивите трезори подкрепят по-добре реалната икономика при криза, смятат управителите на 19 държави от ЕК, сред които и управителят на БНБ Димитър Радев
Всички банки, които работят в ЕК да започнат да изчисляват капиталовата си адекватност на основата на едни и същи рисково претеглени активи, което гарантира прозрачност и изгражда доверие в капиталовите структури на банките.
Това се заявява в съвместно писмо, подписано от управителите на 19 централни банки от ЕК, вкл. и от гуверньора на БНБ Димитър Радев. В него те призовават държавите-членки да прилагат новият Базелски подход.
Този подход по отношение на кредитния риск пък трябва да бъде приложен така, както е договорено в световен мащаб, т.е. с много по-висока чувствителност към риска отколкото предишния. Това поставя банките в условия на равнопоставеност, мотивират се те.
Третата препоръка е държавите от ЕС да сведат различията в националните регулации до минимум, което ще улесни единния контрол и взаимодействието между банките.
Пандемията показва, че по–устойчивите банки са по-способни да подкрепят реалната икономика, дори и по време на криза. Осигуряването на устойчивост на банките е добра предпоставка за икономически растеж, нещо от което Европа очевидно се нуждае. Както световната финансова криза, така и пандемията показаха взаимосвързаността между икономиките в световен мащаб. Това, което се случи с високорисковите експозиции в САЩ, както и в Ухан, засегна всички нас. В такава обстановка за всички нас е за предпочитане въвеждането на минималните Базелски стандарти, за да се гарантира устойчивостта, от която се нуждаем. ЕС не прави изключение от това, се казва още в писмото.