Транспортът скочи с 3% само за месец
През август месечната инфлация у нас е 0,8%, но годишната вече удари 3,7%, отчете НСИ. Месец по-рано тя беше 3%.
За последен път толкова голямо поскъпване имаше в самото навечерие на пандемията. През декември 2019 г. и през януари и февруари 2020-а годишната инфлация у нас беше съответно 3,8, 4,1 и 3,7%, но после
последва
поевтиняване,
което траеше
само допреди
3-4 месеца
Оттогава поскъпването набра скорост, подхранвано от скъпия петрол и горива и от повишените цени на ток, газ и топлоенергия.
През август цените на основни неща като храна, разходи за жилището и др. не се увеличават съществено спрямо предния месец, но транспортът прави изключение. Той е поскъпнал с 3% в сравнение с юли, а в сравнение с година по-рано - с 15,3%.
Горивата са вече с 27,5% по-скъпи спрямо миналия август. В месеца, в който хората пътуват най-много,
цената на
пропан-бутана
се е вдигнала
с нови 7,5%
в сравнение с юли. Двете основни горива - бензин А95 и дизел, са поскъпнали с по 3,4% спрямо предния месец, а метанът, който вече е основно гориво за градските автобуси - с 6,4%.
През август не е имало ново поскъпване на топлоенергията, но така или иначе тя е вече с 13,6% по-скъпа, отколкото преди една година. Природният газ обаче
поскъпна само
през август в
сравнение с юли
с нови 10,7%,
а ако се сравни с миналия август, вече е с 60,6% по-скъп. Това със сигурност ще доведе до последващо поскъпване на топлоенергията, освен че ще удари редица производства, за които синьото гориво е или суровина, или основен енергиен източник. Хлебопроизводството например силно зависи от цената на газа и
вече се
забелязва
поскъпване
на хляба
и хлебните изделия. През август нарастването на цената му е незначително в сравнение с юли - само 0,3%, но спрямо година назад той е вече с 5,9% по-скъп.
В здравеопазването няма почти никакво движение на цените от миналата година насам, ако се изключат лабораторните услуги, които са поскъпнали с 5% в сравнение с миналия август. При лекарствата се отчита 0% поскъпване за една година, както и при болничните услуги, а всички останали медицински продукти даже са поевтинели с 14%, отчита статистиката.
Единствено терапевтичните апарати и оборудване и самите лекарски и стоматологични услуги са поскъпнали с незначителните 1-2% за цялата последна година.
Движението на цените през август в почти цяла Европа е идентично на това у нас поне според предварителните данни на Евростат, които са само за страните от еврозоната.
Най-високата годишна инфлация - 5%, се отчита в Естония, след това са Литва с 4,9% и Белгия с 4,7%. 16 държави само в еврозоната
отчитат по-малка
годишна
инфлация от
тази в България,
но за част от държавите данните все още не са публикувани. Най-ниско годишно поскъпване има в Малта - само 0,3%.