В Свиленград и  Димитровград няма незаконни тютюневи изделия

България отново е с най-ниския дял на незаконни цигари в целия Европейски съюз. През второто тримесечие на тази година едва 1,6% от консумираните цигари у нас не са били предназначени за местния пазар - или са били произведени за продажба в безмитни магазини, или става дума направо за фалшиви тютюневи изделия.

Според последното проучване на пазара, организирано от “Инициатива срещу незаконната търговия”, от което са тези данни, в България

е постигнат

устойчив

резултат

в борбата срещу незаконната търговия с цигари. Инициативата обединява големите производители, като изследването, което се прави непрекъснато от 2010 г. насам, се състои в събирането на празни опаковки от улиците и кошчетата за боклук из цялата страна.

То се провежда в целия Европейски съюз, като навсякъде през второто тримесечие има отчетлив спад на дела на незаконните цигари, но той все още е доста по-висок от този в България. Най-голям е във Франция - близо 25%, като по същото време миналата година е бил около 33%.

Анализът на опаковките на цигари без български акцизен бандерол, събрани в рамките на изследването през второто тримесечие на 2021 г., показва, че сред тях преобладаващата част са опаковки, обозначени за безмитна търговия, но и такива с неизвестни марки от типа illicit whites - марки без аналог на легалния пазар, които са създадени единствено с цел незаконно разпространение, както и фалшификати на известни международни марки, имитиращи опаковки, предлагани на гръцкия пазар. Те са със здравни предупреждения на гръцки език. Като цяло се запазва тенденцията едни и същи марки да остават водещи по дял на незаконния пазар вече години наред. (Виж графиката.)

Изследването се прави в 26 града - както областни центрове, така и избрани по-малки градове, в които в миналото е отчетен голям дял незаконни цигари. Такъв е например Свиленград, в който делът на намерените незаконни цигари е достигал до 44%, а съвсем доскоро беше над 30%.

От пандемията насам обаче този дял рязко е паднал. През второто тримесечие на 2020 г. например в Свиленград са отчетени едва 1% незаконни цигари, а през второто тримесечие на тази за първи път е достигнат нулев размер на този дял.

Друг пример е Димитровград, където тази година също е постигнат нулев дял.

При представянето на данните шефът на Агенция “Митници” Павел Тонев посочи, че за второто тримесечие на 2021 г. спрямо същия период на 2020 г.

приходите

от акциз

за цигари

отбелязват

ръст от 11,1%

до 669,9 млн. лева, като тенденцията продължава и през третото тримесечие. Тези резултати са постигнати въпреки усложнената противоепидемична обстановка, както и на фона на налагането на пазара на нови продукти за пушене, които са неакцизни и целят да заменят конвенционалното потребление, каза Тонев. За периода януари - септември са задържани над 24 млн. къса нелегални цигари, което е два пъти повече от задържаните през същия период на 2020 г.