„Научните изследвания в Китай се развиват с бързи темпове през последните 40 години и днес са на световно ниво, имаме силно желание да си сътрудничим със страната“, каза Жул Хофман, нобелов лауреат за физиология и медицина от 2011 г. на форум в Шанхай.
Четвъртият Световен форум на лауреатите (WLF) стартира в понеделник и събра повече от 130 топ учени от цял свят, включително 68 носители на Нобелова награда, съобщи Радио Китай.
Фокусирайки се върху фундаменталните науки, международното сътрудничество и развитието на младежта, тридневното мероприятие е съорганизирано от Световната асоциация на лауреатите (WLA) и Китайската асоциация за наука и технологии.
В допълнение към темата за отворената наука, тазгодишният форум придава голямо значение на международното научно-технологично сътрудничество.
Ранди Шекман, носител на Нобелова награда от 2013 г. за физиология и медицина и заместник-председател на WLA, говори за значението на международното сътрудничество в сферата на фундаменталните науки. Той каза, че е изключително важно за учените от САЩ и Запада да поддържат обмен с колегите си в Азия, и особено Китай. „Китай инвестира много в развитието на научна инфраструктура, аз съм убеден, че за нас е полезно да общуваме и си сътрудничим с китайските си колеги“, допълва той.
Форумът обяви също създаването на награда, която официално ще стартира през 2022 г. Две индивидуални награди ще бъдат обвързани с парична награда в размер на 10 милиона юана (около 1,6 млн. долара). Те ще се финансират от китайски предприятия.