Макар да са предимно на печалба, военните заводи у нас отбелязват силен спад на финансовите си резултати за деветте месеца на тази година, сравено със същия период на миналата година, показват финансовите им отчети.
“Авионамс” например отчита печалба от 332 хил. лв. за деветмесечието на годината, която обаче спрямо миналата година е спаднала 3 пъти, като тогава е била 1,089 млн. лв. Дружеството обаче е намалило задълженията си с с над 1 млн. лв. и му остават 10,8 млн., основно по търговски заем към ДКК.
Значително по-голяма печалба имат Вазовски машиностроителни заводи - 5,1 млн. лв., която обаче също е спаднала в пъти спрямо година назад, когато е била 18 млн. лв. Това се обяснява с пандемията, но въпреки нея ВМЗ продължават да изпълняват ангажиментите към клиентите си, се посочва в доклада на дружеството. То си поставя за цел и въвеждането на нови технологии и оптимизация на производствения процес, за да намали себестойността на продукцията.
Печалбата на “Кинтекс” е още по-голяма - 11 млн. лв., като спадът е с около 7 млн. спрямо година назад.
“Еко антрацит” обаче отчита загуба за деветмесечието в размер на 9,6 млн. лв. Според доклада на дружеството тя се дължи на дейности, извършени със средства от собствения му капитал.
“Екоинженеринг” също е на загуба, но само със 7 хил. лв.
“Ел Би Булгарикум” е на печалба от 7,3 млн. лв., като тя се запазва в почти същия размер спрямо деветмесечието на миналата година. Почти целият размер на приходите на предприятието са от продажби.
Национална компания “Индустриални зони” е на загуба от 2,18 млн. лв. Приходите на компанията спадат заради намалените продажби на имоти, докато разходите се вдигат вследствие на увеличението на персонала, нови дълготрайни активи и по-високи разходи за материали.
565 хил. лв. пък е загубата на “София Тех парк”.