Няма да правим сделка за оставката на главния прокурор Иван Гешев, каза премиерът
Мораториумът върху цената на тока може да падне преди март. Той ни дава време, за да направим нужния анализ на системата и да видим дали няма скрити резерви, заяви премиерът Кирил Петков в "120 минути" по bTV.
„Не ни хареса новината, че в деня, в който се заклехме, идва новината, че парното на софиянци се вдига с 30 процента, а токът на всички с двуцифрено число", каза премиерът.
„Критикуваха ни за мораториума, но искаме да проверим дали няма течове по системата. Не може сметките да се плащат от битовите потребители. Това е най-лесно. Философията ни е друга“, заяви Петков.
„Трябваше време за този анализ. Това, че ГЕРБ го внесоха и то с грешна дата, за да си направят игричка, не беше най-добрата първа крачка, но ни дава нужното време за този анализ. Затова го подкрепихме от парламентарната група", коментира Петков.
Парламентът трябва да направи промени в състава на Комисията за енергийно и водно регулиране, в която има членове с изтекъл мандат, отбеляза още премиерът. „Не соча с пръст, но казвам, че не е нормално точно в деня, когато се заклехме да се вдигнат цените. КЕВР е независим като орган, има много правомощия, които не изпълнява. Може да
направи пълни инспекции на всички по веригата, за да види дали всичко е обновено и разходите им са същите. КЕВР трябва да има истински регулиращи правомощия, а не просто да е печат върху новата цена на тока, която му поискат. Надявам се да се сложат 40 одитора и те да си вършат работата."
Темата за скъпите ток и газ е обсъдена през почивните дни с ресорния енергиен министър и още този понеделник или до края на седмицата ще бъде обявен механизъм за компенсиране на бизнеса, съобщи Петков.
По думите му помощта ще бъде процент от цената на електричеството и не е редно да е еднаква сума за всички, а да се въведе ясен модел за подпомагането.
"Целта е да субсидираме фирмите, които имат нужда. Все пак имаме определен бюджет. Няма да дотираме фирми, които са си договорили ниска цена на енергията", каза Петков и допълни, че ще бъде въведен "под и таван" и фирмите, които попадат между тях, че ще получат помощ.
„Искаме да проверим какво става с азерския газ, откъде идва пикът при цените на тока", коментира премиерът. В кабинета обсъждат как да купят целия азерски газ, който е договорен, който в момента е с 60% по-евтин от синьото гориво, което купуваме от "Газпром" в момента. Така дупката, която ще трябва да менажираме ще е различна." Това ще е тема и на разговор „с гръцкия премиер Мицотакис, който пристига този понеделник в София, както и с азерските ни партньори", каза Петков. "Газпром" едва ли щял да се съгласи да предоговаря цената на газа, тъй като договорът им България изтича следващата година.
Предвиждат се промени в антикорупционната комисия, но и във Висшия съдебен съвет и инспектората. А през това време Кирил Петков очаква оставката на Иван Гешев като главен прокурор. Премиерът е категоричен, че няма да прави сделка за оставката на главния прокурор Иван Гешев и да го прати посланик като някои от предишните държавни обвинители. "Надявам се, че ще си тръгне сам. Бих го поздравил, ако го направи. Ще спести много време, но решението е негово", заяви премиерът. Премиерът отбеляза, че главният прокурор няма имунитет и може да бъде подведен под наказателна отговорност, "не казвам, че е направил, но ако е направил корупционно нарушение".
Няма да се наложи да се пренаписва Планът за възстановяване, а само да се нанесат промени в няколко глави. По време на обсъждането в Брюксел страната ни е била похвалена за мерките, които ще бъдат предприети в областта на върховенството на закона и правосъдната система, каза Петков.
"Искаме много силна антикорупционна агенция, която да се случи в следващите няколко седмици. Когато дадем други правомощия на КПКОНПИ и друга възможност за разследване и те могат да обжалват, ако прокуратурата не повдигне обвинение", обясни премиерът. Това не прави КПКОНПИ конкуренция на прокуратурата, но ако прокурор е избрал да не повдига обвинение по събрани от Комисията доказателства, тя ще може да обжалва, обясни Петков.
„Важно е да сменим риториката със Северна Македония и да се види какви са ползите от добросъседството за двете страни“, заяви Кирил Петков и отново избори редица проекти, които трябва да се реализират между двете страни: жп линия от София до Скопие, пряк полет между двете столици, общ културен календар. Премиерът обаче отбеляза, че от друга страна България има червени линии, които няма да прекрачим. „Най-важното за мен е македонците с български корени да бъдат защитени срещу дискриминация и езика на омразата. Това трябва да бъде основна цел за всеки европейски гражданин. Трябва да сложим инструмент, който да гарантира, че всеки от тях ще бъде защитен и всеки такъв инцидент ще бъде разгласяван.“ Историческата комисия също ще трябва да си свърши работата, но без да замита факти, категоричен е премиерът. „Много по-лесно е да измисляме възможности, които са добри и за двете страни. Няма да отстъпим от основните ни искания. Ще се радваме да има зададен конструктивен тон и от македонската страна, но без политически слогани."
Предвижданията на премиера са, че следващата голяма COVID вълна с Омикрон ще е около 20 януари. Петков е категоричен, че ще има зелен сертификат за влизане в Министерски съвет и разясни как ще се въведе: „Не е задължително да се ваксинирате, ще има пунктове за тестове“.
„Призовавам хората да се ваксинират, за да не дойде с Омикрон този ужас на затварянето. Тези хора, които не искат да се ваксинират, не са лоши. Аз ги разбирам. Нека обуздаем страховете им. Очакваме вълната от около 20 януари. Само още 300 000 да успеем да ваксинираме за този месец, ще разтоварим значително болниците", смята премиерът. Той каза, че ще се ваксинира с трета доза публично, като ще пусне не просто снимка, а ще дискутира всичко около ваксинацията с проф. Радка Аргирова. „Винаги започвам от себе си. Второто ми дете е с диабет тип 1 и е ваксинирана. Голямата ми дъщеря също е ваксинирана. Най-малката все още не е. Тази седмица ще си сложим бустерната доза. Доколкото разбрах от Брюксел, единственият начин за пълна защита срещу Омикрон е третата доза", каза Петков.