Предстои да преработим за първи път дизайна на нашите банкноти, като ги запазим сигурни и иновативни, пише Лагард в текст специално за "24 часа"

За мен 1 януари винаги е бил специален ден. Разбира се, като за всички той бележи началото на новата година. Но е и моят рожден ден. А на 1 януари 2002  г. имахме и друг повод да празнуваме – на този ден еврозоната, която тогава се състоеше от 12 държави, въведе в обращение банкнотите и монетите на единната валута.

Прекарах този ден с близки и приятели в дома ни в Нормандия, във Франция, и малко преди полунощ отидохме до най-близкия банкомат, нетърпеливи да се сдобием с първите си евробанкноти. Някои от приятелите ми пророкуваха, че преминаването към новата парична единица ще претовари банкоматите и няма да можем да получим евробанкноти.

Обзаложихме се,

че ако машината пусне

френски франкове,

а не евробанкноти, ще са за тях.

Полунощ настъпи и изпробвахме банкомата. От него излязоха чисто нови, шумолящи евробанкноти и ние вдигнахме тост за новата европейска валута.

Тази случка от личния ми живот беше само малка част от най-мащабната смяна на парична единица в света. Оттогава еврозоната се разраства. Дванадесетте държави станаха деветнадесет, над 340  милиона граждани имат една и съща парична единица независимо от своя език, култура и национални граници. Това ни прави по-единни като европейци. В последното проучване на Евробарометър на въпроса какво означава за тях Европейският съюз 41% от гражданите посочват, че онова, което им идва наум, е еврото.

Нашата единна валута

се нарежда на

второ място

веднага след

свободата на

придвижване

Няма съмнение, че Европа и еврото са станали неделимо цяло. А за младите европейци, които са прекарали целия си живот с единната валута, сигурно е почти невъзможно да си представят Европа без нея. Всъщност през 2021 г. подкрепата за еврото достигна безпрецедентно равнище. Според последното проучване на Евробарометър сега единната валута се радва на 78% одобрение.

Когато мисля за еврото, си представям бизнеси и семейни фирми, които са успели благодарение на преимуществата на еврото и на нашия единен пазар. От 1990  г. до 2002  г. търговията между държавите, които предстои да влязат в еврозоната, нараства с по-малко от 5%, а след въвеждането на единната валута – с близо 200%. Хората могат да пътуват, без да се занимават с грижите и разходите по обмен на пари, а милиони студенти и професионалисти учат и работят в чужбина, без да трябва да боравят с различни валути.

Няма съмнение, че еврото ни е донесло повече устойчивост. От приемането на единната валута насам сме по-добре подготвени да се справяме с кризи. Неотдавнашните икономически сътресения щяха да са още по-сериозни без стабилността и интеграцията, които еврото внесе в нашия единен пазар.

В критични моменти както по време на пандемията наличието на единна валута е от ключово значение за координирането на мерките в цяла Европа.

Европейската централна банка е пазителят на еврото и ние работим неуморно за това да защитим нашата единна валута. Задачата ни е да запазим сигурността на банкнотите, които използвате, също както е наш дълг да изследваме допълнителни форми на плащане като например

цифрово евро

Сега предстои да преработим за първи път дизайна на нашите банкноти, като ги запазим сигурни и иновативни и същевременно ги осъвременим така, че да могат да бъдат по-ясно припознати от европейците на всякаква възраст и с всякакъв произход и образование. Ще се обърнем към гражданите да споделят мненията си по темата и дизайна на бъдещите ни банкноти. Резултатите ще публикуваме през 2024  г., преди да планираме разработването на банкнотите.

В онази студена нощ в Нормандия преди двадесет години нямаше как да предвидя, че един ден ще работя като пазител на еврото. Но това е задачата, която поех, когато се подписах на банкнотите, които държите в ръцете си и използвате всеки ден. Този подпис символизира решимостта ми да се грижа за един от най-ценните символи на европейското единство.

Затова да вдигнем отново чаши – честита двадесета годишнина на евробанкнотите!

* За България текстът е предоставен специално на “24 часа”.