Джаджата, която ще ви го осигури, е Mercusys H50G
Надали има някой, който да не се сблъсквал с проблеми относно стабилността и силата на интернет сигнала вкъщи. Поне аз многократно го имах, а за решаването му опитах с различни рутери, разположение, усилватели на сигнала, но резултатите все бяха разочароващи.
Така се стига до дните преди Коледа, когато ми се отдаде възможност да изпробвам хитрите малки джаджи, за които ще ви разкажа в следващите редове - mesh wi-fi системата Mercusys H50G. И знам, че заключението не бива да изпреварва увода, но за това устройства мога да кажа само едно - „Благодаря!“.
Какво представлява Mercusys H50G? Това е, както производителят го описва, „Whole Home Mesh Wi-Fi System“. Иначе казано, системата работи чрез няколко отделни единици, наречени Halo, които си комуникират взаимно както по отношение на прехвърляне на устройствата, така и за усилване на сигнала, за да прекратят съществуването на т. нар. черни зони в дома ви. Самите устройства покриват площ до 550 кв. м и конфигурацията им позволява да бъдат разположени на един етаж или както в моя случай – на два или повече етажа.
Всяко Halo е оборудвано с 3 Gigabit порта за свързване към LAN/WAN кабел, като може да служи както като рутер, така и като точка за достъп към друг съществуващ рутер. Също така, отделните единици разполагат с 6 приемника и усилвателя, за да покриват максимално голямо разстояние помежду си. Както подобава, системата е източник на двубандови канали в честотните спектри от 2.4 и 5 GHz със съвместна скорост на трафик от 1.9 Gbps, като тук се намесват някои малки софтуерни трикове като например технологията Smart Connect, която комбинира двете честоти в един Wi-Fi SSID и автоматично насочва свързаните към мрежата устройства към по-високоскоростния поток.
Друга готина вградена функционалност е наречена Self-Healing и позволява на Halo-тата да общуват помежду си и постоянно да опресняват разположението на свързаните към мрежата устройства, за да намират най-бързия и стабилен път за осъществяване на връзката. Освен това, ако едно от кубчетата изпитва затруднения, то другите го прескачат, избягвайки възникването на смущения или прекъсване на сигнала. Точно тази особеност беше подложена на тестове от страна на моя милост и за радост нямаше промяна в състоянието на връзката вкъщи.
Като добавка към тези удобства, Mercusys H50G работи на принципа на Beamforming-а и може да поддържа до 100 свързани устройства едновременно, а също така и да разпознава най-отдалечените или слабо приемащите от тях и да оптимизира излъчването за максимално добро представяне.
Голяма част от описаните дотук фукнции могат да се контролират през приложението, което е добре структурирано и освен за първоначалната настройка на системата и свързването на допълнителни Halo единици дава достъп и редица други настройки. Можете да създавате потребителски и родителски профили, филтри на онлайн съдържанието, да въвеждате лимит на времето и да слагате връзката на пауза. Също така ще имате възможност да приоритизирате дадени устройства, усилвайки сигнала към тях, да персонализирате настройките за сигурност, да пускате отделен WPS за всяко Halo и в случай, че се интересувате – да анализарате месечното ви потребление на данни, блокирантоо вредно съдържание и друга полезна информация.
Адмирациите ми към Mercusys H50G и симпатичните му Halo-та се засилиха след неколкодневното ми взаимодействие с тях или по-скоро липсата на такова, защото след като ги инсталирате, съвсем спокойно можете да забравите за тях и да ги оставите да изпълняват предназначението си по най-добрия възможен начин, докато вие спокойно разполагате с цялата власт върху свързаността на семейството. Ако и вие сте като мен и страдате от същите отегчителни проблеми с Wi-Fi сигнала вкъщи, не му мислете много, а потърсете откъде най-бързо да се сдобиете с този незаменим домашен помощник. Весели празници!