Британските компании са изправени пред въвеждането от 1 януари на дълго отлаганите митнически проверки, предвидени в споразумението за Брекзит, предаде Ройтерс. Мярката ще засегне внос от Европейския съюз на стойност 314 милиарда долара годишно.

Великобритания напусна общия пазар в началото на 2021 година и докато Европа веднага наложи проверки на стоките, Лондон отложи въвеждането на пълен митнически контрол.

От 1 януари 2022 година европейските фирми, доставящи стоки във Великобритания, ще трябва да попълват подробни митнически декларации, а търговците ще трябва да доказват, че тези стоки имат право да влизат в страната без мита съгласно изискванията на правилата за произход.

Вицепрезидентът на Федерацията на дребния бизнес (FSB) Мартин Мактаг предупреди, че преминаването към проверки на вноса вероятно ще предизвика значителни сътресения, в момент когато бизнесът и без това страда от проблемите с веригите за доставки заради ковид пандемията и от недостига на персонал. Според проучване на федерацията една трета от дребните вносители не са наясно с промените, а сред онези, които знаят какво предстои, едва една четвърт са подготвени.

Излизането на Великобритания от най-големия в света търговски блок вече се отрази на британския износ за Европа, тъй като споразумението за Брекзит предвижда попълването на множество документи от компаниите и плащане на такси за пренасяне на стоки през границата.

Проучване на Британските търговски камари от октомври показа, че 45 процента от компаниите определят търговията със стоки с ЕС като много или относително трудна спрямо 30 процента през януари, когато споразумението влезе в сила.

Привържениците на Брекзит твърдят, че ако Великобритания прояви повече ловкост, с течение на времето ще може да се възползва от по-бързо растящи пазари, и че много големи компании са успели да се адаптират към промените, наемайки допълнителен персонал за оформянето на документите.

По-малките компании обаче се затрудняват. Онези, които изнасят малки партиди храна или облекло, осъзнават, че вече не са финансово жизнеспособни.

Шейн Бренън, изпълнителен директор на Федерацията на хладилните вериги (CCF), чиито членове превозват замразени или охладени храни, отбеляза, че транспортните разходи са се увеличили с около 400 британски лири (540 долара).

По думите му малките европейски фирми в крайна сметка ще престанат да изнасят за Великобритания, тъй като експортът на храни сега изисква декларация за безопасност, митническа декларация и уведомление до информационната система на пристанищата, наречена Служба за превозни средства за стоки (Goods Vehicle Movement Service (GVMS).

Допълнителни ветеринарни проверки са предвидени за вноса на храни от юли 2022 година. Пълният митнически контрол между Северна Ирландия и Великобритания бе отложен, за да могат да продължат преговорите с ЕС в опит да бъде подобрена системата.