"Разломите вече са толкова големи, че видяхме ярки символи на разделение, при които се стига до скандали вътре в дадени групи. Трябва да преодолеем това, за да сме едно общество. Вече има едно осъзнаване, че не можем да сме вече държавата с най-ниските доходи. Много спешно трябва да се случат промените, така че българинът да не си тръгне, а да остане". Това коментира в предаването „Панорама“ по БНТ Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“.
„Това, че намаляваме като нация, не вещае много бляскаво бъдеще. Това е вследствие от разпада на една система. Свидетели сме на различни кризи. Няма го разбирането за солидарността, това че ако днешният работещ не плаща осигуровките, няма как да ги получи днешния пенсионер. Това принуждава хората да се насочат към по-солидарни държави. Ние не живеем в солидарна система като останалите страни, а разчитаме на благотворителност и на капачки“, обясни синдикалистът.
"Трябва да погледнем цивилизованите държави как го правят, когато имаме най-изкривената данъчна система, която взима от най-бедните и дава на богатите. По този начин няма как да променим траекторията, по която сме поели. Може би трябва да преживеем някакъв тежък катаклизъм, за да се осъзнаем“, обобщи Григорова.
„Виждаме дълбокото разделение в обществото. Едни не могат да си купят жилище, докато други трупат депозити. Това са едни спящи пари. От друга страна виждаме една управленска немощ. За да можеш да направиш промяна трябва да посегнеш, там където е трудно“, посочи още икономическият експерт на КТ "Подкрепа".
„На българския пенсионер бяха дадени нереалистични обещания. Истината е, че парите не се разпределят правилно. Взимаме близалките на децата чрез плоския данък. Няма как да се даде, ако не се вдигнат данъците. Облагат се доходите до 3000 лева, докато доходите на директорите, които взимат в пъти повече, са непокътнати. Амнистираме високите доходи, а после се чудим защо нямаме средства, които да дадем на бедния български пенсионер“, каза още Ваня Григорова.