Има ръст спрямо година по-рано, но идва основно от високата инфлация

 

В навечерието на последната Коледа българинът е пазарувал скромно, ако се вземат предвид данните на статистиката за оборотите на търговците на дребно, публикувани в понеделник.

Тогава е имало ръст от 6,7% в сравнение с година по-рано. Само че годишната инфлация през ноември беше 7,3%, т.е. това повишение на приходите се дължи изключително само на по-високите цени,

без реално

хората да са

купували повече

стоки и услуги

в сравнение с година по-рано.

Освен това през цялата 2021 г. имаше годишен ръст на оборотите на търговците, но той започна да намалява и на практика през ноември е най-нисък. През октомври беше 7,6%, през септември - 8,4%, и т.н.

Най-съществен ръст на годишна база има в оборотите на бензиностанциите - цели 9,9%, спрямо година по-рано. През този период от годината консумацията на дизел и бензин не е толкова, висока колкото през лятото и очевидно този ръст се получава само от нарасналите му цени.

Търговията с хранителни продукти, напитки и цигари също бележи сравнително голям ръст от 9,6% в сравнение с ноември на предходната година, но с изключение на цигарите тези стоки също поскъпнаха много.

От друга страна, търговците на мебели и електроуреди отбелязват годишен спад от 4,5%, а продажбите на облекла и обувки - спад от 14,3% в сравнение с година по-рано.

Срванително малък ръст на годишна база отбелязва онлайн търговията - само 10,4%. Тази цифра е доста малка на фона на ръстовете в последните година-две, които се движеха около 20-30%. Още по-необичайно е състоянието на онлайн търговията предвид това, че

ноември и

декември

обикновено

са най-силните

месеци

за поръчване и получаване на коледни и новогодишни подаръци.

Данните на НСИ за промишленото производство през ноември м.г. обаче показват увеличение от 13,2% спрямо година по-рано, като този тренд е вече четвърти пореден месец.

Най-съществени ръстове има при производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - с 50,6% спрямо година по-рано, в печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - с 22,4%, производството на текстил - с 16,9%, и др.