В близките дни ще има обвинения срещу едно лице от “Булгаргаз”, каза Бойко Рашков и намекна, че това ще е отстраненият шеф Николай Павлов

Той: Намесени са огромни частни интереси, чувам, че някой е метнал око на пазара

МВР вика един по един членовете на работната група “Природен газ” в КЕВР.

Експертите са викани на разпит, за да обяснят как проверяват заявленията, които всеки месец “Булгаргаз” внася за промяна в цената на газа, научи “24 часа”.

Разпитите са започнали в деня, в който вътрешният министър Бойко Рашков обяви, че се водят

мащабни

разследвания

в енергетиката,

свързани с цените на газа и с ПАВЕЦ “Чаира”.

Според Рашков не е случайно поведението на КЕВР, разследват се и експерти от комисията и е образувано досъдебно производство.

Вътрешният министър допълни: С голяма степен на увереност в близките дни ще бъде повдигнато обвинение на едно лице от ръководството на “Булгаргаз” заради високите цени на газа. На въпрос дали това ще бъде отстраненият шеф на компанията Николай Павлов, отговорът на Рашков бе, че питащите се доближават до истината.

Нищо не очаквам,

не знам какво се

случва, освен че

има патрулка

пред блока

5-6 дни мръзнат полицаи, може би защото съм болен от COVID”. Това заяви пред “24 часа” Николай Павлов. Той уточни, че не е разпитван, няма призовка, не е наясно какви обвинения биха могли да му бъдат повдигнати.

Преди това по Би Ти Ви Павлов заяви, че в случващото се имало намесени огромни частни интереси. Чувам, че искат да разделят бизнеса от топлофикациите и газоразпределителните дружества, някой е метнал око на пазара, обяви той.

Не сме започнали. Изпратихме писма до Министерството на енергетиката и до Министерския съвет каква е политиката в областта на доставките. Така Павлов отговори на въпрос дали има подготовка за преговори с “Газпром експорт” за нов договор, тъй като сегашният изтича в края на годината.

Павлов каза още, че не е важно дали се е чул, или не с Румен Радев. Отсраненият шеф на “Булгаргаз” е считан за близък до президента, защото той го назначи за министър на енергетиката в служебното правителство на Огнян Герджиков. Важното е, че имам подкрепата на клиентите, на бизнеса и на банките. Те не си дават парите на някого, на когото нямат доверие. Дано новите успеят да съхранят това, което изградихме. Ние взехме компанията, модернизирахме я, сега я връщаме”, коментира Павлов.

Относно разпитите в КЕВР председателят на регулатора Иван Иванов пък посочи, че експертите в комисията нямат правомощия по повод правенето на микса на газа, въз основа на който се формира цената. Може с новия състав на комисията, когато го гласува парламентът, и с промени в закона и наредбата за ценообразуването на газа за регулирания пазар това да се промени, допусна Иванов.

Той нямал

притеснения

за работата на

експертите,

които били оглавявани от опитен юрист, много стриктен и недопускащ своеволия.

След заседанието на правителството в сряда премиерът Кирил Петков отново заяви, че “Булгаргаз” умишлено е отказал количества азерски газ в ползва на “Газпром” с оправданието, че интерконекторът ни с Гърция не е завършен. В същото време обаче правителството имало потвърждение, че е нямало пречки доставките да влизат у нас през друга точка - Неа Месемврия.

“Булгаргаз” е държавна фирма, която чрез своите действия и решения е допринесла за настоящото положение в нашата страна относно цените на газа - негативно отражение както по отношение на бизнеса и икономиката, така и по отношение на обикновения потребител.

Компетентните

държавни власти

не могат да

стоят безучастно

и да наблюдават случващото се в тази област и по тази причина активно започваме да изясняваме какви са на практика тези факти - дали са причинени от международната конюнктура, или са резултат от действия вътре в страната на определени заинтересовани лица. Заинтересовани не толкова от интереса на държавата и обикновения български гражданин, колкото от собствените си интереси и интересите на някои други, подкрепи думите на премиера и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков.

Разследване имало и за ПАВЕЦ “Чаира”, която в последните години бавно, но сигурно била унищожавана с оглед на интересите на икономически субекти, твърди още шефът на МВР. По думите му

службите имали

яснота кой е този

икономически

субект

ПАВЕЦ “Чаира” е с основно предназначение да поема производството на ток в пиковите часове в денонощието. През 2018 г. бяха възложени ремонти, които все още не са завършени. Според Рашков за тези дейности били наети “гаражни фирми, които да направят нещо, което не е по техните сили, вместо да се ангажира “Тошиба” - японският производител на мощностите”.

По-късно в парламента енергийният министър Александър Николов коментира, че промените в “Булгаргаз” са направени, за да може компанията да функционира максимално ефективно като обществен доставчик и да носи максимални ползи за държавата, а не за външни лица.

Новият борд

трябвало да

направи преглед

на всички

съществуващи

документи,

всички възможни механизми за доставка на допълнителни количества по съществуващи договори, да прегледа начина на използване на хранилището в Чирен. Друга основна задача е да се прегледат търговските отношения по всички структури, на които се търгува природен газ, било то “Газов хъб Балкан” или алтернативната борса, която е получила лиценз.

Всичко това да доведе до една по-ясна картина на финансовото състояние на дружествата и за това как може да бъде намален социалният натиск на разходите за отопление на домакинствата”, увери Николов.

По повод ПАВЕЦ “Чаира” енергийният министър смята, че като се погледне откога не работят там мощности, има обосновани съмнения, че нещо не е наред.

“Всички мощности в момента са изключително важни заради волативността на цените, поради това е необходимо да се произвежда максимално количество енергия, особено балансираща, каквото е в случая с “Чаира”, смята той.