Клиентите сега плащат по-ниски цени, но ползата може да изчезне
Поредна, но още по-ожесточена съботно-неделна война за природния газ се разрази през уикенда.
Първата беше след вечерното петъчно уволнение на борда на директорите на “Булгаргаз” на 28 януари и назначаването на нови мениджъри. Мишената този път бяха те - на 5 и 6 февруари заради търгуван на борсата газ.
Бомбата хвърли Румен Овчаров в събота, че
компанията е
продала 60 000
мегаватчаса
на Румъния. “Булгаргаз” отрече и обяви, че за цитирания период са изтъргувани почти два пъти по-малко - 37 000, тъй като потреблението било намалено през уикенда. От “Булгартрансгаз” обаче казаха, че 37 000 мегаватчаса е само една част от сделката, но цялата е за 60 000.
В неделя следобед друг бивш фактор в БСП - Румен Петков, оповести числа от сделките по дни и зададе въпрос дали не се подготвя покупка на 500 млн. куб. м втечнен газ на висока цена.
Енергийният министър Александър Николов, който се завърна от Баку от среща за Южния газов коридор, заяви в прав текст в неделя, че
се води
целенасочена
война с
енергийното
министерство
и срещу
интересите
на България,
имайки предвид изказванията на Румен Овчаров, Румен Петков и на Бойко Борисов (виж каретата вдясно).
На 3 февруари в Търговския регистър беше вписан новият борд на директорите на “Булгаргаз”, но ден преди това компанията бе напусната от ключови шефове на дирекции и от дългогодишния главен ценовик. Това провокира председателя на борда на директорите Иван Топчийски да обяви като първи приоритет събирането на повече информация за цените.
“Но сега ни поставят в друга ситуация, в която трябва да търсим стабилизация на компанията от гледна точка на управленския персонал. Трусовете в дружеството могат да се отразят много сериозно на пазара”, предупреди Топчийски.
В уикенда друг висш кадър и бивш енергиен министър - Делян Добрев, подкрепи настоящия министър Александър Николов в подозренията, че има координирата атака срещу “Булгаргаз” като целта е връщането на посредниците.
До 2012 г. между “Газпром експорт” и “Булгаргаз” стояха “Овергаз” и “Винтерсхал”. Делян Добрев от ГЕРБ, по чието време те бяха извадени, изчисли ползата за 10 години след изваждането им на 3 млрд. лв.
В края на годината договорът с “Газпром експорт” изтича. В края на юни
изтича и
споразумението
по договора с
азербайджанския
консорциум
за доставка на определено количество газ по алтернативен маршрут. Ако дотогава не е пусната газовата връзка с Гърция, договорът за доставка на 1 млрд. куб. м на година ще остане на хартия, а може да влезе в сила и наказателна клауза.
Сянката на нови посредници витае от дни. Една част виждат стари и нови играчи, но друга са убедени, че това не е реалистично заради обществения интерес към темата и опасността властта да пострада силно имиджово.
За друга схема с посредници говорят Делян Добрев и Николай Павлов.
За нея намеква и Румен Овчаров. Тя е
“Булгаргаз” да
е обществен
доставчик за
битовите
потребители
– тези, които са на природен газ, и индиректно, през топлофикациите, за хората, които са на парно. Само те да се ползват от по-ниски цени на газа, а индустрията да купува на свободния пазар.
В момента цената на газа в България е с около 30% по-ниска от котировките в Европа. Това е заради петролната компонента в цената на руския газ, която е към 30 на сто, а цената на газа от Азербайджан е изцяло на база на формулата на петролните деривати. Затова цената в България е сред трите най-ниски в Европа. С индустрията “Булгаргаз” работи на база на двустранни договори, като цените са близки до регулираните. Когато на фирмите цените на “Булгаргаз” не са им изгодни, те търсят други търговци. От лятото на миналата година обаче те се възползват от изгодните в момента дългосрочни договори на “Булгаргаз”. По време на последното заседание на КЕВР за цената на газа за февруари тогавашният директор на “Булгаргаз” заяви, че ползите за клиентите на компанията – битовите и индустриалните, е 1 млрд. лв. за година.
Точно за този 1 млрд. лв. ползи става дума, коментират в енергийните среди. Дали да са директно за индустрията, или за търговците.
Има сигнали, че новите управляващи
искат да
либерализират
пазара на газ,
макар че при пиковите цени в момента това ще е трудно. Държавата вече преживя голям катаклизъм с либерализирания пазар на ток, който досега струва на хазната към 1,5 млрд. лв. и същото би се повторило с природния газ, ако пазарът бъде освободен.