Системата на туризма в ЕС бе тежко засегната от пандемията през последните две години, но секторът традиционно играе важна роля на трудовия пазар, предлагайки възможности за разнообразна работна сила.

През 2020 г. в туристическия сектор (настаняване, въздушен транспорт, туроператори и туристически агенции) са били заети повече жени (58 на сто), отколкото мъже. За сметка на това по-малко жени, отколкото мъже, са били заети във всички икономически дейности (46 на сто), отчита Евростат.

В туристическия сектор са работили и повече хора с ниска степен на образование (18 на сто спрямо 17 на сто заети в други икономически дейности), чуждестранни работници (13 на сто спрямо 8 на сто) и млади хора (9 на сто спрямо 7 на сто), предаде БТА.

През предпандемичната 2019 г. делът на последните две групи е бил още по-висок (15 на сто и 11 на сто спрямо 8 на сто и 8 на сто от заетите във всички икономически сектори съответно). По-ниският дял през 2020 г. спрямо 2019 г. вероятно се дължи на ограниченията в трансграничното придвижване на потенциални нови чуждестранни работници и по-трудния преход от училище към пазара на труда поради блокирането на дейността в сектора.

Пазарът на труда в сектора на туризма се характеризира с относително висок дял на частичната заетост (23 на сто спрямо 19 на сто в другите отрасли), временни договори (18 на сто спрямо 14 на сто) и по-кратък среден трудов стаж (29 на сто от служителите са запазили настоящата си работа за по-малко от две години спрямо 23 на сто).