Растящите цени на материалите и енергията

бяха част от фокуса на дискусията

(Пре)изграждане на Европа - какви са предизвикателствата пред страните членки? - в рамките на тази тематика бяха дискутирани текущите предизвикателства пред строителството на конференция, организирана от водещата общоевропейска медийна мрежа EURACTIV, в партньорство с представителството на “Главболгарстрой” в Брюксел.

Секторът се очаква да изиграе съществена роля за постигането целите на ЕС за климатична неутралност, заложени в европейската Зелена сделка. Представители на Еврокомисията, Европарламента, Европейската федерация на строителната индустрия, българската строителна компания “Главболгарстрой” и други обсъдиха и отговаряха на въпроси на живо в рамките на провелия се миналата седмица експертен дебат.

По време на форума бе засегнат един от сериозните проблеми, пред които е изправен браншът на национално и европейско ниво, а именно - влиянието на значително нарастващите цени на материалите и енергията по отношение сключените договори за строителство от 2020 г. насам.

На европейско ниво може да се търси единен подход за енергийните доставки, но много от мерките трябва да бъдат взети на национално ниво, защото голяма част от тези инвестиции ще бъдат направени чрез обществени поръчки. В договорите трябва да се предвидят клаузи, които да позволяват индексиране на цените. В противен случай много от средствата, които биха могли да отидат за реални инвестиции, ще бъдат загубени заради високите цени”, заяви Доменико Кампогранде, генерален директор на Европейската федерация на строителната индустрия.

Голямо предизвикателство пред европейската строителната индустрия е и

намирането на

служители с

необходимата

квалификация

Затова голямото послание е, че наред с двата големи стълба – екологичния и дигитализация, не трябва да забравяме и политиките, свързани с обучението на кадрите, подобряването на уменията им или преквалификацията им”, каза още Кампогранде и допълни, че строителните компании във всички европейски страни изпитват сходни проблеми.

Фулвия Рафаели - ръководител на звено “Строителство” в Европейската комисия, заяви, че ЕК е готова да подкрепи страните в трансформацията на строителната индустрия за постигането на климатичните цели на ЕС чрез средствата, осигурени за възстановяване на икономиката от пандемията, както и чрез създаването на платформи за обмен на най-добри практики и умения. ,,Строителният сектор е важен не само за изпълнението на устойчиви политики, но и за постигането на растеж в икономиката, създаването на нови работни места и подобряването на живота на всеки един от нас”.

Рафаели заяви, че важна цел за ЕК е значителното понижаване на въглеродните емисии през следващите години, като по думите ѝ това може да се случи посредством модернизация и дигитализация.

Евродепутатът Цветелина Пенкова подчерта, че Директивата за енергийното представяне на сградите предвижда до 2030 г. над 30 млн. сгради в ЕС да бъдат реновирани, което се очаква

да създаде

над 150 хил.

допълнителни

“зелени” работни

места в строителния сектор. Двете основни цели на директивата са: всички новопостроени сгради от 2030 г. да бъдат въглеродо-неутрални; а най-зле представящите се във всяка страна членка съществуващи сгради по отношение на енергийната ефективност (приблизително 15%) да бъдат подобрени с поне един енергиен клас. Пенкова припомни, че за нежилищните сгради крайният срок за постигането на втората цел е до 2027 г., а за жилищните – до 2030 г.

,,Когато говорим за строителния сектор, е много важно да вземем под внимание факта, че прекъсването на доставките се отрази на цените на всички материали. Това засегна бранша в цяла Европа”, допълни Пенкова.

Ксаба Борболу - член на комитета по околната среда, изменение на климата и енергетиката, поясни, че при преминаването на ЕС към климатично неутрална икономика е важно да се вземе под внимание ролята на енергийната система и политиките в сферата. ,,За да се постигнат заложените в Зелената сделка цели, е необходимо да се чуят повече мнения. Важно е да се фокусираме върху темата за социалното влияние на тази промяна и да предложим решения”, отбеляза Борболу.

Инж. Калин Пешов - член на Надзорният съвет на “Главболгарстрой холдинг” АД, посочи сред предизвикателствата за строителната индустрия както високата инфлация, безпрецедентно растящите цени на строителните материали и продукти, високите цени на енергията, така и

безспорната

необходимост за

увеличаване

на работните

заплати

в сектора. Според него обаче тези трудности не бива да отклоняват строителния бранш от целта за намаляване на негативното въздействие върху климата.

В момента сме свидетели на инфлация и високи цени на строителните материали. Поскъпването на някои от тях е над 100%, а на други – 40 - 50%. В същото време има и повишение на цените на енергията. Това неминуемо доведе до увеличение на цената на продукта. Много е трудно в момента да се спазват цените, които сме договаряли преди година и половина, даже две, и действително браншът среща сериозни затруднения. Като добавим и въпроса с увеличението на работните заплати - което е необходимо да бъде направено, защото не можем да оставим хората без допълнителен доход в тези времена - се получава един много труден за изпълнение краен продукт. Въпреки това ние продължаваме да работим усилено и качествено, стараейки се да пазим планетата чиста”, подчерта Пешов.

В допълнение посочи и решение за част от тези проблеми с помощта на кръговата икономика, като описа идеята на “Главболгарстрой” да изгради завод за рециклиране на строителни отпадъци. “По-голямата крачка, която сме предприели в нашата компания, е

да изградим

завод за

преработване на

строителните

отпадъци

Те ще постъпват в едно високотехнологично съоръжение и ще бъде дадена възможност за последваща експлоатация отново като суровина и строителен материал”, отбеляза той. Но допълни, че рециклирането на остатъчните продукти от строителството е изключително трудна задача в България, защото обществото, по думите му, не иска предприятия близо до градовете.

Затова компанията обмисля да направи съоръжението мобилно, като то ще може да бъде премествано в зависимост от конкретните нужди и по този начин ще съкращава пътя между обектите, намалявайки допълнително въглеродния отпечатък.

Мнението на инж. Пешов беше споделено и от Гонсало Санчес, ръководител на Отдела за кръгова икономика и въглеродна неутралност в Европейското бюро за околна среда. Според него строителната индустрия продължава да мисли по линеен начин - добива суровини, обработва ги и ги потребява, след което ги изхвърля.

Високите цени на строителните материали, предизвикани от нарушаването на веригите за доставка по време на пандемията, обаче са показали, че е време строителният сектор да помисли за алтернативи и промяна на бизнес модела, смята Санчес. “Цените на материалите могат да бъдат намалени в средносрочен план, когато пазарът стане местен и започне да се основава на кръговия подход”, подчерта той.

В края на конференцията Калин Пешов сподели добрите практики, които обсъжда по време на визитите си в Брюксел с представители на строителния сектор в ЕС, а именно колко е важна комуникацията между инвеститора и строителя. ,,Трябва да има едно абсолютно разбиране, че тези повишени цени трябва да бъдат приети. Никой няма интерес строителните компании да изпадат в затруднения, да забавят срокове или дори да имат неизпълнение за даден обект. Това, което тук се практикува и трябва да бъде видяно и чуто от всички инвеститори и клиенти, публичен сектор, държава и общини е, че трябва да бъдат актуализирани цените. Друго важно нещо е навременното плащане. Това съдейства в строителния бранш да няма ликвидна криза, да няма страх от бъдещето и да могат да се посрещат настоящите предизвикателства”, подчерта Пешов.

Представителният офис на “Главболгарстрой” в Брюксел
Представителният офис на “Главболгарстрой” в Брюксел