В интервю за „Блумбърг“ в сряда премиерът Кириакос Мицотакис повтори призива си за краткосрочна намеса в определянето на цените на целия пазар на природен газ на ниво Европейски съюз, очертана в неговия план от шест точки, изпратен до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен с цел да бъдат ограничени увеличаващите се цени на природен газ и електроенергия в ЕС, съобщи за БТА гръцката агенция АНА-МПА.

В отговор на въпрос за възможната цена и въздействието на мерките, той оправдава тази намеса с мотива, че пазарът вече не функционира съобразно правилата на търсене и предлагане. Според гръцкия премиер това е очевидно, тъй като цените са скочили, въпреки че няма значителна промяна в доставките на газ.

„Ако това наистина е така, се поставя въпросът дали трябва да направим по-драстична намеса, да нулираме пазара, да го ребалансираме, за да сме сигурни, че избягваме прекомерни колебания, които по същество нямат нищо общо с основите на предлагането и търсенето“, заявява Мицотакис в интервюто.

Той посочва, че въпросът ще бъде разискван от европейските лидери като отбелязва, че създаденият след пандемията Фонд за възстановяване е бил смятан за „немислим“ от много хора.

В момент, в който всички европейски държави предприемат стъпки като субсидиране на потребителите, Мицотакис казва, че има нужда от по-систематична намеса. Въпреки че има и други идеи, гръцкият премиер се застъпва за „общоевропейско решение на нещо, което по същество е европейски проблем“.

Мицотакис изразява подкрепа за мерките на ЕС за намаляване на зависимостта от руски природен газ, но подчертава, че за това ще е необходимо време. Според него краткосрочните мерки са необходими, тъй като проблемът, пред който са изправени домакинствата и компаниите е сериозен.

„Краткосрочните проблеми са толкова сериозни и създават толкова голямо бреме за нашите потребители и бизнеса ни, че няма да могат да бъдат управлявани на ниво национални бюджети“, казва Мицотакис.

Попитан за възможността за забрана на вноса от Русия, гръцкият премиер отговаря, че това не е реалистично. По думите му Европа трябва да е готова за възможно спиране на продажбите към нея от страна на Русия.

Албанският президент Илир Мета изрази днес загриженост от ситуацията, създадена от драстичното увеличаване на цените на горивата в Албания, съобщава вестник "Албениън дейли нюз".  Илир Мета СНИМКА: Ройтерс

Илир Мета СНИМКА: Ройтерс

Държавният глава настоя това увеличение, което нарече "злоупотреба", да бъде спряно веднага.

Алчността с оправдаване с войната, е неприемлива, подчерта Мета.

Украинците, които воюват, купуват бензин за 1 евро за литър, албанците в мир дават 2,2 евро за литър, заяви той.

Дори според доклад на "Global Petrol Price" с дата 7 март 2022г. 1 литър бензин в Албания струва повече от 1 литър в редица други балкански страни, заяви албанският президент.

Тази вечер в Тирана се състоя протест срещу високите цени на бензина пред сградата на правителството. Стотици хора протестираха срещу рекордно високите цени на бензина , който скочи от 199 леки на 260 леки за литър.

Демонстрантите настояха премиерът да се намеси с цел да се нормализира пазарът и гражданите да бъдат компенсирани. Протестът започна в 17 часа, докато премиерът и част от правителството са в Дубай за участие в Експо 2022, отбелязва "Албениън дейли нюз".