Средствата за ковид помощта в сектор „Земеделие“ са увеличени и са в размер на 111,5 млн. лева, съобщи заместник-министърът на земеделието Иван Христанов.

Средствата за ковид помощта в сектор „Земеделие“ са увеличени от 72,5 млн. лв. на 111,5 млн. лв., каза във Велико Търново заместник-министърът на земеделието Иван Христанов. По думите му предстои да бъде определен справедлив и прозрачен механизъм за разпределението им.

Във Велико Търново заместник-министърът се срещна с животновъди и земеделски производители, за да бъдат коментирани проблемите в бранша. „Нещата не изглеждат розови“, посочи пред журналисти той и допълни, че има политическа воля за решаването на проблемите, но трябва да има конкретни стъпки, за да се ликвидират грешките от миналото и това е целта на срещите по места.

„Приоритет номер едно на министерството е правилният и добре регламентиран достъп до земя на земеделските производители. Защото има стопани, които нямат ясно изразена нужда да ползват конкретни площи, а други имат голямо поголовие и няма къде да изкосяват трева, и да изкарват животните. Така няма как да расте поголовието им като нямат земя", посочи той.

Христанов каза, че заявената стачна готовност от отделни отрасли на сектор „Земеделие" е по различни причини. При картофопроизводителите причината е, че по искане на държава -членка на ЕС е отпаднала възможността за помощ към българските стопани, отглеждащи трапезни картофи, а само за тези, които произвеждат продукция за нишесте. Проблемът остава нерешен, но в Стратегическия план са направени промени в полза на картофопроизводителите, които държавата ще отстоява в Европейската комисия, каза той. Има разбиране от Министерството на финансите и оризопроизводителите ще бъдат подпомогнати, обсъждат се начини за компенсиране и на животновъдите, и на овощарите, и на стопаните на зеленчукови градини и лозови насаждения, каза той. В понеделник предстои среща, на която ще бъде обсъдено конкретно предложение за решаването на проблемите.

Ако през юни месец имаме сравнително окончателен вариант на план, това ще ни позволи да разпишем и да публикуваме график на отварянето на мерките рано, за да могат стопаните да се подготвят рано, както и експертите от ДФ“Земеделие“, за да няма затруднения с обработката на приемите, каза заместник-министърът.