Цената ще се смята от датата, на която е подадена офертата

Механизъм за индексация на стойността на строителните договори, изпълнявани с публични средства, е на път да бъде намерен. Очаква се до броени седмици той да бъде приет с постановление на кабинета, се разбра след поредното заседание на работната група във финансовото министерство. Така през следващите месеци изпълнителите на проекти ще могат да си компенсират поне донякъде разликата между цените на материалите от времето, когато са подавали офертите, и настоящия момент. 

В средата на 2021 г. започна внезапно поскъпване на основни строителни материали: бетон, арматурно желязо, дървен материал, битум, стиропор. 

Индексиране е нужно най-вече за проектите, които се изпълняват с публични средства, особено по оперативните програми. Те се правят задължително след конкурси и търгове, проведени по Закона за обществените поръчки. И от подаването на офертата до сключването на договора и реалното изпълнение

често минават

една, две и дори

повече години

Така в един момент изпълнението на проекта е заплашено от провал, защото стойността на материалите е калкулирана към момента на подаването на офертата.

“Моята фирма изпълнява водния цикъл на Русе. Две години минаха между подаването на офертата и сключването на договора, без което аз няма как да започна да купувам материалите. Това поставя под риск изпълнението на проекта, което аз общо взето до момента сам си финансирам, само и само да не го спра, защото аз ще трябва да плащам неустойката”, каза пред “24 часа” инж. Благой Козарев, председател на контролния съвет на Камарата на строителите в България. 

В страната в момента се изпълняват договори за 1,9 млрд. лв. само за ВиК проекти по оперативна програма “Околна среда”. Грубата сметка показва, че общо строителство за около 4 млрд. лв. е заплашено да остане недовършено. 

Ситуацията стана още по-напрегната след началото на войната в Украйна, тъй като Русия и Украйна произвеждат около 40% от суровото желязо в Европа и приблизително толкова от профилите, от които се прави арматурата. За кратко време цените на тези материали се увеличиха до 2300-2400 лв. на тон, а това е около 50% над цените им в началото на 2021 г.  

Сложността при индексирането на строителните договори идва най-вече от това, че в различните видове строителство

делът на

определени

материали е

много различен

Обикновено той образува около 60-70% от крайната себестойност, останалото са трудът, техниката и консумативите. 

Не е все едно и също обаче дали се строи жп линия, жилищна или административна сграда, пречиствателна станция или хипермаркет, или се преасфалтира път. Делът на арматурата, бетона, дървения материал, битума или стъклопакета е много различен. 

Немалко строителни фирми претендират в публичното пространство, че искат 40, дори 50% увеличение на крайната цена, защото арматурата е поскъпнала с толкова. Те обаче строят например жп линия, където използването на този материал не е толкова голямо, колкото би било в една административна сграда. 

Според участници в работната група след двумесечни дебати се е стигнало до съгласие строителните договори да се разделят на пет основни категории. За всяка от тях

се прави

различна

формула,

която да отразява реалното участие на отделните материали, така че индексацията да е адекватна на вложеното.

Забавянето на изработването на механизма идва от това, че далеч не за всички строителни материали има референтни цени, взети от надеждни източници. Когато проверяват в индексите на НСИ, от финансовото министерство намират едва десетина позиции. На базата на данните заключението на експертите е, че стойността на строителните договори, започнати преди средата на 2021 г., трябва да се увеличи с 12%. С което строителите, естествено, не са съгласни, защото и най-консервативните сметки показват, че крайната стойност на строителството за последната година

се е вдигнала

с 25%

Затова в момента се съставя таблица с данните за цените и онези, които не се следят от НСИ, ще се вземат от Евростат или от борсите.   

Освен това се оказва, че държавата няма да отпуска наведнъж точно определена сума. Средствата ще дойдат по линия на спестеното и резервите от различните оперативни програми. 

 Друг спорен въпрос е бил към кой момент да се изчислява поскъпването. От финансовото министерство са настоявали да се вземе средата на 2021 г., но в крайна сметка е прието предложението на строителната камара това да е моментът на подаване на офертата, тъй като калкулацията на разходите е правена към цените тогава. 

По думите на зам.-министъра на регионалното развитие Явор Пенчев, който е представител на МРРБ в работната група, е надделяло мнението

да се направи

ремонт на Закона

за обществените

поръчки

Целта му е проблемът с поскъпването на проектите в хода на строителството да не се случва повече.

Идеята е индексацията да залегне в закона и в общи линии да се предвиди, че след началото на строителните дейности стойността им ще се индексира в зависимост от поскъпването на материалите на определен период от време. 

“За месец е непосилно като административна работа да се извършва корекция. Затова по-скоро се обединихме около вариант за индексиране на 3 или 6 месеца или на годишна база”, уточни Пенчев.

От камарата на строителите изтъкнаха, че формулите на механизма за индексация, макар че се правят за публични проекти, може спокойно да се ползват и за частни. “24 часа” вече писа, че много предприемачи са поставени в ситуацията да спрат временно да предлагат жилища на зелено, защото периодът от 2-3 години, докато се довърши една кооперация, е доста дълъг. В сегашната ситуация за тях е по-изгодно да задържат продажбата на апартаментите.