Вече има подадени 150 хил. заявки от българските работодатели за наемане на украински бежанци. Общо около 200 хил. потенциални работни места могат да се създадат у нас.

Това заяви министърът на иновациите Даниел Лорер след среща с работодателските организации, агенцията за малки и средни предприятия, Агенцията по заетостта и координационния център за бягащите от Украйна.

Тъй като много бягащи от войната не разполагат с всички необходими документи за започване на работа, е взето решение на декларативен принцип да се приемат техните квалификации, с изключение на регулираните професии.

Социалното и финансовото министерство работят за привличане на допълнителни европейски средства по програмата за храни и материално подпомагане, както и за целенасочени мерки за включване на украинци в пазара на труда и обучение по български език, каза зам.-министърът на социалната политика Иван Кръстев.

23 хил. са потенциалните свободни работни места в сектор транспорт, 30 хил. в ИТ, 33 хил. в туризма, 24 хил. в строителството, 20 хил. в текстил, 10 хил. в електроника. Но това са свободни места за всички - българи, чужденци, бягащи от войната, уточни министър Лорер.

Събраните данни са предадени на щаба, чийто портал ще бъде свързан с агенцията по заетостта. Към нея ще се насочват всички конкретни заявки за работа. Всяка седмица агенцията ще предоставя информация колко хора са в готовност да започнат работа. На разположение са и 100 мобилни екипа, които могат да се насочат към всяка община и да посетят местата за настаняване на украинци и да ги анкетира какво е образованието им, квалификацията и желанието им за работа. Такава онлайн анкета има и на сайта на агенцията.

"Гарантираме, че от наша страна ще направим всичко да улесним процеса и да даваме максимално информация. Ще следим хората да не отидат в сивия или черния сектор и ще спазваме изцяло българското законодателство", увери председателят на АОБР Добри Митрев.