Турция чака танкери от Русия, за да овладее кризата
Масово презапасяване с храна и опашки по магазините обхвана редица страни в Европа, съобщиха западни издания.
Истерията се зароди с повишението на цените на горивата, което беше предизвикано от наложените на Русия санкции заради войната в Украйна. Дни по-късно увеличението се усети и при купуването на олио, захар, брашно и царевица.
Хората започнаха да публикуват снимки от празни рафтове по магазините в различни страни като Германия, Румъния и Турция, а супермаркетите се принудиха да ограничат продажбите на човек до определен брой от артикул, за да попречат на масовата психоза.
Появила се предварителна информация в Румъния сочеше, че 1 литър олио ще достигне 15 леи (5,92 лв.). Дни преди това беше обявено, че се очаква още на следващия ден 1 литър бензин или дизел да достигне 11 леи (4,35 лв.). В момента
средната цена за олио
там е около 5,50 лв.,
а медиите поясняват, че са изчерпани единствено най-евтините продукти.
“Не се поддавайте на истерия! Имаме складови наличности от олио до новата реколта, така че да не се получи какъвто и да е дисбаланс”, заяви министърът на земеделието Адриан Кесною. Въпреки това последните данни на Националния статистически институт показват, че брашното, захарта, царевицата и слънчогледовото олио са поскъпнали повече от останалите продукти в Румъния. Паниката играе много важна роля за повишаването на цените, отбелязва hotnews.ro.
Вестник “Зиарул финанчиар” пише, че Румъния е на първо място в ЕС по площ и продукция на слънчоглед, изпреварвайки Франция по този показател.
В Турция също настъпи паника заради повишаване на цените на олиото, както и недостиг на суровината, след като в кратко интервю председателят на Съюза на производителите на растително масло Тахир Бююкхелваджигил заяви, че 16 танкера, натоварени със слънчогледово олио, от дни напразно чакат да напуснат руските пристанища край Азовско море, а в Турция имало запаси само за един месец. Вследствие на провеждането на преговори с Москва, на 9 март беше обявено, че 4 от танкерите ще потеглят към Турция.
Страната е една от най-големите вносителки на олио, а около 65% от продукта си набавя от Русия и 4% от Украйна. Цените обаче се покачват стремително на фона на задълбочаващата се криза. Миналата година 1 литър олио е струвало 19 лири, а сега е 40 лири (4,83 лв.).
В Германия хората също започнаха да се презапасяват, казват представители на търговски вериги. “Забелязва се повишено търсене, особено на олио, масло от рапица и зехтин”, каза говорител на веригата “Алди Зюд”. Причината за търсенето отново е войната в Украйна, тъй като страната е
най-големият производител
на слънчоглед
и слънчогледово масло в света. Износът от там обаче е спрял преди три седмици с началото на руската инвазия.
Въпреки че Федералната асоциация за германска търговия с храни призова хората да са “солидарни един с друг” и да не се презапасяват, стоките се изчерпват бързо. Цените на олиото там също се покачват. Евтините марки, които допреди няколко месеца са стрували под 1 евро, вече са поскъпнали почти двойно. Горивата в Германия също удрят рекордни цени, като литър бензин и дизел струват почти 2 евро.
За да избегне подобна истерия в Сърбия, президентът Александър Вучич обяви, че от 10 март страната спира износа на олио, царевица и брашно, а правителството е подготвило указ, отнасящ се до вноса на енергоносители. Северна Македония също въведе временна мярка за спиране на износа на олиото. Там цената достига 3 лв. за литър.