Войната в Украйна, започната от Русия, ще промени бизнеса, като ще се ускорят процеси, започнали заради пандемията, напрежението между САЩ и Китай и климатичните промени.
Най-мащабният ефект е хуманитарната катастрофа с милионите бежанци от руските бомбардировки и сраженията през границата. Ще се усетят тепърва икономическите последици от разрухата и санкциите срещу Русия - вече над 5000 на на брой, както и началото на забрани за бизнес с Беларус заради съучастието ѝ в агресията.
Анализатори от "Икономист интелиджънс юнит" обобщават какви са последиците, цит. от "Дневник":
Войната ще доведе до смущения във веригите за доставки в сектори като автомобилостроенето, увеличавайки натиск за изграждането им по-близо до центровете за производство (т.нар. локализация на веригите).
Скокът на цените на енергията и другите суровини ще ускори усилията на публичния и частния сектор за подобряване на продоволствената сигурност.
Инвестициите, необходими за намаляване на зависимостта на Европа от руската енергия, ще се отразят на финансирането за инвестиции в чиста енергия в развиващите се страни.
Финансовите санкции срещу Русия може да ускорят прехода от обезпечени с щатски долари финансови системи към оперативно съвместими цифрови валути на централните банки (CBDC).
Геополитическото напрежение около технологиите (които вече са централни за търговската война между САЩ и Китай) ще се засилва, тъй като Русия ограничава достъпа до интернет и е изправена пред вече въведени, но и предстоящи, технологични санкции.
Веригите за доставки
Веригите за доставки вече са нарушени от пандемията, както и от по-ранния търговски сблъсък между САЩ и Китай. В сектори като автомобилостроенето компаниите ще бъдат принудени още повече да съкратят своите вериги за доставки. Това може да означава увеличаване на запасите от основни компоненти, ограничаване на производството с цел доставка в точно определено време, инвестиране в повече местни доставчици.
По-късите вериги за доставки са по-малко податливи на търговски и геополитически смущения, а и доставчиците в страни като Китай и Русия вече губят предимството на ниската цена, тъй като разходите за труд нарастват, променяйки баланса в полза на завръщане на производството в развитите страни. Освен това автомобилните производители вече инвестират сериозно в местното производство на електрически превозни средства (EV) и батерии, т.е. за тях се изграждат нови веригиза доставки и им възможност за по-близо развитие на местни доставчици, често подкрепени от държавни инвестиционни стимули.
Алтернатива на скъпи и несигурни храни
Бързото поскъпване на аграрната продукция ще стимулира приемането на политики за устойчива храна. Заради войната в Украйна гориво, торове и земеделска продукция ще поскъпват през по-голямата част от 2022 г.
Това не само ще повиши разходите на бизнеса, но също така ще увеличи вече съществуващи опасения относно енергийната и продоволствената сигурност. Страни от ЕС, включително Германия, реагират с опитви да намалят дела на фуража и месото едновременно с популяризиране на алтернативни протеинови продукти. Около 60% от зърнените култури в ЕС отиват за храна за животни и такава промяна би помогнала да се изолира районът от глобални шокове в предлагането. Това също ще помогне да се постигнат цели за устойчивост като намаляване на високите емисии от метан, идващи от отглеждания добитък.
Близкият изток вероятно ще увеличи инвестициите си в селскостопански технологии и други начини повишаване на селскостопанската производителност или за намаляване на потреблението на вода. Всичко това ще предостави възможности за компании за хранителни технологии и алтернативни протеини, които ще привлекат правителствено внимание и средства.
Ще се увеличи разликата в енергийния преход между развиващия се и развития свят
Западните санкции срещу Русия запазиха отворени енергийните доставки Западна Европа. Засега, защото европейските държави ще го направят като разнобразят източниците, но това ще изисква големи инвестиции за увеличаване вноса на втечнен природен газ (LNG), средства за по-голяма енергийна ефективност и топлоизолация, по-ниско търсене на газ за производство на електроенергия, вероятно забавяне на плановете за затваряне или постепенно спиране на ядрени и въглищни електроцентрали.
Това също би довело до значителни публични и частни инвестиции във възобновяема енергия, дори когато правителствата разширяват своите бюджети за отбрана и цените на суровините растат.
Всичко това ще затрудни развитите страни да предоставят финансова подкрепа за енергийния преход в нововъзникващите икономики - подкрепа, която и в момента не отговаря на дадените им обещания. Резултатът - развиващите се държави ще продължат да инвестират в производството на енергия от изкопаеми горива, включително за да се справят с прираста на населението си.
Финансовите санкции ще променят глобалния паричен ред
Безпрецедентните икономически и финансови санкции срещу Русия и особено изключването ѝ от SWIFT системата ще имат първоначално ограничено въздействие върху банковата система на Русия. Но в дългосрочен план използването като оръжие на финансовите системи, включително картово-мрежовите, ще принуди Русия и други страни да търсят алтернативи на установените системи,изградени около щатския долар.
Русия и Китай вече имат зараждащи се алтернативи на SWIFT, но създаването на пълноценна система за банкови съобщения би било скъпо и бавно. Вместо това всяка конкретна алтернатива на защитена с щатски долари система за международни парични преводи вероятно ще използва цифрови валути на централните банки. Няколко държави, особено в Азия вече се опитват да свържат своите платформи за плащания, подкрепяни от централната банка, и се очаква повече държавите да използват този вариант и преходът да се ускори.
Технологиите - все по-геополитически и регионални
В търговската война между САЩ и Китай технологичните санкции се фокусираха върху конкретни компании. В отговор на войната западните съюзници за пръв път ги наложиха на национално ниво. Технологиите стават все по-геополитически и регионализирани по два начина:
Първо, достъп до технологии се разглежда като конкурентно предимство за страните, както е видно от отношението на САЩ към сектора на полупроводниците. Дизайнът и производството на чипове е фрагментиран процес и продуктът е сложен, като всеки участник по един или друг начин използва американско оборудване. Т.е. всяка технологична санкция на САЩ поставя определена държава или компанията в положение да не може да закупи полупроводници.
Второ, интернет става все повече "национален" и по-малко глобален. Китай предизвика тази промяна с национална защитна стена за ограничаване на достъпа до съдържание, което правителството смята за опасно - мярка която и Русия иска да приеме. ЕС, чрез своя ценностен подход към поверителността на данните и регулирането на изкуственият интелект също създаде регионални бариери пред интернет. Тази регионализация на интернет няма непременно да доведе до раздробяването му до степен системите да са напълно отделни и несъвместими.