Последствията за световната финансова система, ако Русия не може да изплати външните си дългове, вероятно ще бъдат "ограничени". Това заяви във вторник главният икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Гита Гопинат.

Редица страни от запада, в т.ч. САЩ и страните членки на Европейския съюз (ЕС), наложиха санкции срещу руската инвазия в Украйна, но досега Москва е извършвала плащания по дълга си въпреки опасенията доколко страната ще е способна да продължи да обслужва заемите си.

"Ако има неизпълнение на задълженията, мисля, че прекият ефект върху останалата част от света ще бъде доста ограничен, защото цифрите, за които става въпрос, са сравнително малки от международна гледна точка", заяви Гопинат, цитирана от БГНЕС. По думите й това не представлява системен риск за световната икономика.

На практика санкциите прекъснаха връзката на Русия със световната финансова система, като забраниха повечето трансакции, с изключение на плащанията по дълга и покупките на петрол. Ограниченията замразиха и държавните резерви в чуждестранна валута зад граница на стойност 300 млрд. долара.

Миналата седмица страната избегна дефолт по външния си дълг, след като направи лихвено плащане в размер на 117 млн. долара по две деноминирани в долари облигации, изпращайки средствата чрез банковите групи JPMorgan и Citigroup, които потвърдиха пред финансовото министерство на САЩ, че трансакциите са разрешени.

JPMorgan е получила днес още едно плащане в размер на 66 млн. щатски долара, твърди източник на АФП, въпреки че няма потвърждение дали средствата са получени и в Citigroup.

Извършването на плащането означава, че Русия засега е избегнала първия си фалит след финансовата криза от 1998 г. и първия си фалит по международни облигации след революцията от 1917 г.