Обсъждат мерки за сваляне на цените на срещата Европейския съвет два дни в Брюксел

План за справяне с пиковите цени на тока и газа в четири точки е приготвил премиерът Кирил Петков, а правителството му даде мандат да го предложи в четвъртък на Европейския съвет в Брюксел.

Първата точка е газът да се купува заедно от всичките държави ЕС. “Когато целият пазар на ЕС говори в един глас, шансът да намалим цената е доста голям”, заяви Петков.

Другото предложение, свързано пак с газа, е таван на цените. Ако мине над 50 евро на мегаватчас, да има механизъм, който да я свали. Така щели да се постигнат и по-ниски цени на тока.

Петков смята, че не трябва да се плащат спекулативните цени, които идват отвън. Време е българското предложение да се сложи на масата на европейските лидери, а при намерено решение ще намалеят и всички други цени, смята българският премиер.

Третото предложение е за

намаляване

на акциза на

горивата,

за да се покаже, че има грижа и за превозвачите и цялата икономика.

Това трябвало да се направи координирано, за да не се стигне до арбитраж между страни от ЕС. Ако се приеме, това означава, че ще има значително намаление на цените на горивата в Европейския съюз, заяви Петков.

Четвъртото предложение е всички газохранилища в Европа да бъдат запълнени 90% преди новия отоплителен сезон. Това щяло да е гаранция срещу спекулативна ценова криза през следващата зима.

Време е България да поведе лидерството в тази дискусия, бях информиран, че ЕК я слага в дневния ред на заседанието на срещата на върха в четвъртък и петък, заяви още премиерът.

Газови специалисти коментираха, че България предлага концепция, а конкретните механизми ще се изработят с помощта на операторите на газовите системи. Общото купуване на газ не означавало елиминиране на доставките на “Газпром”, тъй като те са 40% от потреблението в ЕС и са около 160 млрд. куб. м на година.

Преговорите за доставка на втечнен газ трябвало да се предшестват от анализи за възможностите на държавите, които имат терминали. Миналата година общо в Европейския съюз за влезли 100 млрд. куб. м втечнен газ, реалистичното увеличение на количествата било с 20%.

А посочената цена от 50 евро можела да се постигне, ако се купуват големи количества за дълъг период - например фючърси за 2023-а или 2024 г. Общите сделки обаче трябвало да са на регионален принцип, защото се прави доставка в Испания, цената ще се вдигне, докато стигне до България.

След като Петков анонсира идеите за общоевропейски покупки на газ, Еврокомисията в сряда внесе законодателно предложение, според което

всяка държава

трябва да

гарантира, че

нейните газови

хранилища са

запълнени до

най-малко 80%

до 1 ноември 2022 г., за да се гарантира сигурността на енергийните доставки. През следващите години минимумът на запас трябва да нарасне до 90%. 

Според предложението съоръженията за съхранение на газ ще бъдат определени като критична инфраструктура и ще се дадат гаранции, че всички страни членки, в т.ч. и тези, които нямат подземни складове на територията си, ще могат да се възползват от горивото благодарение на механизъм за солидарност. 

Новият регламент предлага 100% отстъпка от тарифите за пренос, базирани на капацитет на входните и изходните точки на съоръженията за съхранение.

Освен това държавите членки ще могат свободно да проектират други мерки за стимулиране на съхранението на газ – независимо дали имат съоръжения, или не.

Еврокомисията е

готова да

създаде работна

група за общите

покупки на газ

на ниво ЕС. Чрез обединяване на търсенето работната група ще улесни и засили международния обхват на ЕС до доставчиците, за да помогне за осигуряването на внос на добри цени преди следващата зима. Работната група ще бъде подкрепяна от представители на държавите членки в един общ управителен съвет. Съвместен екип за преговори, воден от ЕК, ще проведе разговори с доставчиците на газ и ще подготви почвата за бъдещи енергийни партньорства с ключови доставчици, надхвърлящи втечнения природен газ. Той

ще бъде

вдъхновен

от опита от

пандемията,

където действията в целия ЕС бяха от решаващо значение, за да се гарантират достатъчни доставки на ваксини за всички. 

ЕК е създала и възможности за намеса на пазара при цените на енергията на ниво ЕС за облекчаване на влиянието им върху хората и бизнеса. Изпълнителната власт на ЕС ще представи своя подробен план REPowerEU и ще оцени опциите за оптимизиране на пазара на електроенергия през май и е готова да предложи план за енергоспестяване. 

Страховете от шокове в доставките нараснаха, откакто Русия започна военната инвазия в Украйна. Русия доставя близо 40% от газа, използван в Европейския съюз. Във Версай на 10 - 11 март 2022 г. лидерите на ЕС се договориха да премахнат зависимостта от руските газ, петрол и въглища възможно най-скоро и приканиха ЕК да представи план за гарантиране на сигурността на доставките и достъпни цени на енергията до края на март. Успоредно с това лидерите на ЕС се ангажираха спешно да разгледат и обмислят конкретни варианти.

И докато лидерите на ЕС обсъждат мерките, с които да свалят цената на енергоносителите, Русия се готви да се откаже да приема плащане за доставки на природен газ от “неприятелските държави във валути, които са се компрометирали, включително долари и евро”, и ще премине към плащания в рубли. Това обяви руският президент Владимир Путин в сряда на среща с правителството, цитиран от ТАСС. Той допълни, че мерките трябва да се реализират в най-кратки срокове.

Президентът отбеляза, че Русия ще продължи да доставя газ на другите държави в съответствие с обемите и цените, предвидени в сключените по-рано договори.

Путин добави, че след като

разплащанията

на Русия с

“неприятелските

страни”

преминат

в рубли,

чуждестранните потребители трябва да могат да извършват необходимите операции. Държавният глава подчерта, че бъдещите промени в газовите договори ще се отразят само на валутата на плащане.

“Моля правителството да издаде съответната директива на “Газпром” за изменение на съществуващите договори. В същото време на всички чуждестранни потребители трябва да се даде възможност да извършват необходимите операции”, нареди Путин.

От информацията не става ясно как точно ще се осъществят въпросните промени в договорите и дали те засягат бъдещи, или и настоящите договори.

Със замразяването на руските резерви Западът обяви дефолт пред Руската федерация и сложи черта на надеждността на своите валути, изтъкна Путин.

“Не е застрашена доставката на газ от “Газпром експорт” заради искането да се плаща в рубли. Има финансов контрагент в България, който може да изпълни транзакцията и в рубли. Така че не подлежат на риск плащанията по съществуващия договор”, заяви енергийният министър Александър Николов.


Руският президент Владимир Путин нареди бърза промяна в договорите с “Газпром”, с които доставките на газ да се плащат само в рубли.

СНИМКА: РОЙТЕРС
Руският президент Владимир Путин нареди бърза промяна в договорите с “Газпром”, с които доставките на газ да се плащат само в рубли. СНИМКА: РОЙТЕРС