Публикации замесиха определян в медии като близък на Путин и фалиралата КТБ с консорциума, подписал меморандум за сътрудничество с министър Николов

От 2020 г. обаче в британската Gemcorp не присъства Алберт Авдолян

Руски олигарси и фалиралата българска банка КТБ бяха замесени в евентуална инвестиция на британско-американски консорциум в българската енергетика. Публикации с подобни съмнения излязоха часове, след като министърът на енергетиката Александър Николов под погледа на премиера Кирил Петков подписа меморандум за 1 млрд. долара инвестиции с консорциум на фирмите Gemcorp и IP3.

Меморандумът е за сътрудничество за чиста енергия, алтернативни доставки на газ, за хибриден индустриален парк в Маришкия басейн, както и планове за управление на ядрено гориво.

Българското правителство очаква инвестиции от 1 млрд. долара от британската Gemcorp Capital Management Ltd. и американската IP3 Corporation.

Публикации в сайтовете BIRD (проект на собственика на “Бивол” Атанас Чобанов) и “Пик” свързаха Gemcorp Capital Management Ltd. с руския олигарх Алберт Авдолян, за когото се твърди, че е близък до Путин.

Акцентира се и на участието в този инвестиционен фонд на Атанас Бостанджиев, който е бил във VTB Capital, наричана в медии банката на Путин. Той участва в церемонията в Министерския съвет в сряда.

От сайта на компанията става ясно, че действително

основател и

председател на

този фонд е

българинът

Атанас

Бостанджиев,

той отговаря за цялостното управление на фирмата и е член на инвестиционния комитет. Преди да създаде фирмата, Бостанджиев е бил главен изпълнителен директор на VTB Capital UK, а преди това - партньор в Goldman Sachs в Лондон, където е отговарял за съвместното управление на бизнеса с нововъзникващи пазари в Централна и Източна Европа, Близкия изток и Африка. Започва кариерата си в Merrill Lynch във Франкфурт през 1998 г., притежава бакалавърска степен от Вашингтонския колеж, доктор по медицина, пише в биографичните му бележки.

В екипа присъства и още една българка - Първолета Щерева, която отговаря за инвестиционния портфейл на фирмата, както и за изпълнението и управлението на инвестициите. Тя е и член на инвестиционния комитет. Първолета е прекарала по-голямата част от кариерата си в управление на кредитни портфейли за Black River Asset Management и Goldman Sachs. Тя има повече от две десетилетия опит в Източна Европа, Африка и Близкия изток, е обявено в нейното CV.

Gemcorp бе сред миноритарните акционери на фалиралата КТБ, които през 2014 г. искаха да я спасят.

Съосновател на фонда Gemcorp през 2014 г. е и Алберт Авдолян, според руската версия на Уикипедия. Името му обаче е свързано с шефа на “Ростех” Сергей Чемезов, който е считан за един от най-доверените хора на руския президент Владимир Путин (двамата са колеги от съветското КГБ), твърдят излезлите късно вечерта в сряда публикации.

Към 2020 г. обаче в компанията явно настъпват промени.

В съобщение от 17 март тази година по повод на войната в Украйна, публикувано в секцията за новини, е написано, че Русия е била ключов доставчик на зърно за някои от техните клиенти, но това било сравнително малка част от цялостния бизнес на фирмата в международен план. Gemcorp Commodities Trading, бизнесът за търговия със стоки на Gemcorp Group, е управлявал бизнес за изкупуване на зърно в Русия през 2019 и 2020 г., но този бизнес бил закрит през първата половина на 2021 г. след отрицателни пазарни условия. Офисът на компанията в Русия бил затворен в средата на 2021 г., съобщават от компанията.

Написано е още, че

“сега нямаме

руски

инвеститори

или клиенти

Първоначалният инвеститор във фонд Gemcorp Capital бе руско физическо лице, което никога не е било обект на санкции. Тази инвестиция премина през строги KYC и засилени проверки за съответствие. Този инвеститор напусна фонда през октомври 2020 г. Не сме имали други руски инвеститори”, пишат от Gemkorp.

Изкупуването на дяловете е забелязано и от финансови издания в Европа.

Бившият вицепремиер в правителството на Симеон Сакскобургготски Николай Василев заяви пред “24 часа”, че познава Атанас Бостанджиев от 1997 г., а Първолета Щерева - от 1985 г. “Двамата са изключителни професионалисти и са едни от най-добрите финансисти и инвестиционни банкери, които България някога е имала. Каквото и да са работили през последните 20-30 г., в момента имат фирма с британски и американски капитали и смятам, че тяхната инвестиция е първокласна. Нека те да отговорят, но по моя информация от няколко години те нямат нищо общо с руски личности или бизнеси”, заяви Василев и добави, че доколкото знае,

Gemcorp Capital

Management Ltd.

е на тях двамата

Другата фирма, която се е ангажирала с инвестиции в меморандума, подписан от българска страна от енергийния министър Николов, е американската IP3 Corporation. И докато в Gеmcorp има доскорошно руско присъствие, то в управлението на американския фонд са висши военни чинове от армията на САЩ.

Съосновател и главен изпълнителен директор на IP3 (International Peace, Power, and Prosperity) е контраадмирал Майкъл Хюит, който се е пенсионирал от активна служба след 31 г. във флота на САЩ, бил е военноморски летец.

Има и петима директори на фонда, двама от които са генерал и адмирал в оставка.

Адмирал Ерик Олсън от ВМС на САЩ е в оставка от 2011 г.

Бил е първият

офицер от

военноморските

тюлени, повишен

в звания с три и

четири звезди

Представят го като един от най-важните лидери в националната сигурност на САЩ, който продължава да преподава и да оформя иновативни и оперативни подходи за дългосрочна стабилност.

Генерал Джеймс Картрайт е бил в Корпуса на морската пехота на САЩ. Служил е като командващ на стратегическото командване на САЩ.

Д-р Ларс Бътлър е представен като лидер във финансирането и иновациите с рисков капитал, който е признат с експертизата си в технологиите и киберсигурността.

Майк Дж. Роджърс е бил (от 2001 до 2015 г.) член на Камарата на представителите на САЩ от 8-и конгресен окръг на Мичиган. От 2011 до 2015 г. председателства постоянната комисия по разузнаването на Камарата на представителите. Бил е старши съветник по националната сигурност в екипа за преход на Тръмп, преди да влезе в Овалния кабинет. Единствената дама в директорския екип е Жоржет Мосбахер. Тя е била посланик в Полша, представят я като международно признат предприемач, автор, оратор, филантроп и дипломат. Осигурила е ръководство по най-важните дипломатически въпроси в региона на Централна Европа, много от които включват отбрана, енергетика и технологии.

Била е инициатор на първото споразумение за използване на американски технологии в развиващата се гражданска ядрена програма на Полша. Корпорацията е създадена през 2016 г., когато стана ясно, че много нации в Европа, Африка и Азия, както и в Близкия изток имат намерение да приемат производството на ядрена енергия, се казва в представянето ѝ. IP3 Corporation е разработчик на ядрени енергийни програми в координация със своето дъщерно дружество, Allied Nuclear Partners (ANP). Второ дъщерно дружество, IP3 Security, предоставя опит за физическа и киберсигурност.

Какво ще правят

у нас?

От съобщението на енергийното министерство става ясно, че с двете компании - британска и американска, то ще си сътрудничи в планирането на проекти за чиста енергия, алтернативни и стратегически доставки на газ, сигурност на енергоснабдяването и ядрената енергетика.

И още - заявен е интерес към повишаване на регионалната сигурност и защита на критичната инфраструктура, подкрепа за зеления преход и най-важното - проучване за изграждане на хибриден индустриален комплекс на територията на “Марица-изток”.

Компаниите имат намерение и да развиват устойчиви планове за управление и използване на ядреното гориво.

Как да се разчете всичко това, което обхваща цялата енергетика?

Иван Хиновски, който е енергиен експерт на “Има такъв народ”, казва, че американската компания е един от най-големите инвеститори, който е вложил пари в две нови ядрени мощности в САЩ. Има интерес към малки реактори, както и да финансира внедряването на горивото на “Уестнингхаус” в пети блок на “Козлодуй”. От източници от кухнята той е чул, че представители на фонда

са имали срещи

в САЩ с хора от

българската

делегация

при скорошната визита на Асен Василев.Той допуска, че е възможно да се интересуват от нова ядрена мощност у нас.

Колкото до британския фонд Gemcorp, ако се докажело руско участие, то би имало реакция от Европейската комисия, смята експертът.

Според други специалисти тези компании са представяли в държавната енергетика у нас по-скоро проспекти, а не проекти. Визията им за Марбас била един път да се улавят емисиите въглероден диоксид и в химически завод да се произвеждат продукти от тях, например - амоняк и други. Така би могло част от въглищните мощности да останат да работят. Второто намерение било да се построят огромни фотоволтаични централи на рекултивирани минни участъци и от тях да се произвежда водород. Пак там можело да се построят малки модулни реактори. Само че никой не казва откъде ще дойде водата, коментират те.

И друга американска компания - NuScale, иска да прави малки модулни мощности, но на територията на “Козлодуй”. Тя има подписан меморандум с БЕХ от ноември миналата година.

Към комплекса “Марица-изток” има също огромен интерес от чужди фирми. Големи гръцки компании заедно с холандски също са ни навестявали с желание да правят фотоволтаици с мощност 2-3 гигавата.

“Много проекти сме виждали”, реагираха хора от енергетиката и изказват сериозни съмнения, че ще има инвестиции. Други директно заявиха: “Нищо няма да стане, само ще си вдигнат акциите”.

Има сериозен интерес да се строят големи фотоволтаици в мини “Марица-изток”.
Има сериозен интерес да се строят големи фотоволтаици в мини “Марица-изток”.