Международният туризъм продължи възстановяването си през януари 2022 г. с много по-добри резултати в сравнение със слабото начало до 2021 г. Руската инвазия в Украйна обаче добавя натиск към съществуващата икономическа несигурност, съчетана с много ограничения за пътуване, свързани с ковид, които все още са в сила. Общото доверие може да бъде засегнато и да попречи на възстановяването на туризма, съобщиха от Световната организация по туризъм (СОТ).
Въз основа на последните налични данни глобалните международни туристически пристигания са се увеличили повече от двойно (+130 на сто) през януари 2022 г. в сравнение с 2021 г., като регистрираните 18 милиона повече посетители по света през първия месец на тази година се равняват на общото увеличение за цялата 2021 г.
Въпреки че тези цифри потвърждават положителната тенденция, която вече бе в ход миналата година, темпът на възстановяване през януари беше повлиян от появата на варианта "омикрон" на коронавируса и повторното въвеждане на ограниченията за пътуване в няколко дестинации. След спад от 71 на сто през 2021 г., международните пристигащи през януари 2022 г. останаха с 67 на сто под нивата преди пандемията.
Европа и Америка се представят най-силно
Всички региони на света се радваха на значително възстановяване през януари 2022 г. , макар тръгвайки и от ниските нива, регистрирани в началото на 2021 г. Европа (+199 на сто) и Северна и Южна Америка (+97 на сто) продължиха да отчитат най-силните резултати, макар че международните пристигания все още бяха около половината от предпандемичните нива (съответно -53 на сто и -52 на сто).
Близкият изток (+89 на сто) и Африка (+51 на сто) също отбелязаха ръст през януари 2022 г. спрямо 2021 г., но тези региони отбелязаха спад от 63 на сто и 69 на сто съответно в сравнение с 2019 г. Докато Азия и Тихия океан регистрираха 44 на сто увеличение на годишна база, няколко дестинации останаха затворени за несъществени пътувания, което доведе до най-голямото намаление на международните пристигания през 2019 г. (-93 на сто).
По подрегиони най-добри резултати са регистрирани от Западна Европа, където се отчитат четири пъти повече пристигащи през януари 2022 г., отколкото през 2021 г., но с 58 на сто по-малко в сравнение с 2019 г. Освен това Карибите (-38 на сто) и Южна и Средиземноморска Европа (-41 на сто ) показаха най-бързите темпове на възстановяване към нивата от 2019 г. Няколко острова в Карибите и Азия и Тихия океан, заедно с някои малки европейски и централноамерикански дестинации записаха най-добри резултати в сравнение с 2019 г.: Сейшелите (-27 на сто), България и Кюрасао (и двата -20 на сто), Салвадор ( -19 на сто), Сърбия и Малдивите (и двете -13 на сто), Доминиканската република (-11 на сто), Албания (-7 на сто) и Андора (-3 на сто). Босна и Херцеговина (+2 на сто) дори надхвърли нивата преди пандемията. Сред основните дестинации Турция и Мексико отбелязаха спад от 16 на сто и 24 на сто съответно в сравнение с 2019 г.
Перспективи за възстановяване
След безпрецедентния спад през 2020 и 2021 г. международният туризъм се очаква да продължи постепенното си възстановяване през 2022 г. Към 24 март 12 дестинации нямаха въведени ограничения, свързани с КОВИД-19, и все по-голям брой дестинации облекчаваха или премахваха ограниченията за пътуване, което допринася за освобождаването на натрупаното търсене.
Войната в Украйна поставя нови предизвикателства пред световната икономическа среда и рискува да попречи на връщането на доверието в глобалните пътувания. Изходните пазари в САЩ и Азия, които започнаха да се отварят, биха могли да бъдат особено засегнати, особено по отношение на пътуванията до Европа, тъй като исторически тези пазари са по-склонни към риска.
Спирането на полетите през украинското и руското въздушно пространство, както и забраната за руски превозвачи от много европейски страни се отразяват на вътрешноевропейските пътувания. Това също така причинява заобикаляне при полети на дълги разстояния между Европа и Източна Азия, което се изразява в по-дълги полети и по-високи разходи. На Русия и Украйна се падат 3 на сто от глобалните разходи за международен туризъм през 2020 г. и поне 14 милиарда щатски долара от световните приходи от туризъм могат да бъдат загубени, ако конфликтът продължи. Значението на двата пазара е важно за съседните страни, но също и за европейските слънчеви и морски дестинации. Руският пазар също натрупа значителна тежест по време на пандемията за дестинации на дълги разстояния като Малдивите, Сейшелите или Шри Ланка.
Икономическа несигурност и натиск
Въпреки че е твърде рано да се оцени въздействието, търсенията и резервациите на самолетни пътувания по различни канали показаха забавяне седмицата след инвазията, но започнаха да се възстановяват в началото на март, посочват от СОТ.
Сигурно е, че офанзивата ще добави допълнителен натиск към вече предизвикателните икономически условия, подкопавайки доверието на потребителите и повишавайки инвестиционната несигурност. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) изчислява, че глобалният икономически растеж може да бъде с повече от 1 на сто по-нисък през тази година от прогнозираното преди, докато инфлацията, която вече бе висока в началото на годината, може да нарасне с поне още 2,5 на сто. Неотдавнашният скок в цените на петрола сорт Брент достигна най-високите нива от 10 години. Заедно с нарастващата инфлация това оскъпява услугите за настаняване и транспорт, добавяйки допълнителен натиск върху бизнеса, покупателната способност и спестяванията на потребителите, отбелязва СОТ.
Тази прогноза е в съответствие с анализа за потенциалните последици от конфликта върху възстановяването и растежа на световната икономика от Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD), която също понижи прогнозата си за световния икономически растеж през 2022 г. от 3,6 на сто до 2,6 на сто и предупреди, че развиващите се страни ще бъдат най-уязвими от забавянето, посочват от СОТ.