Законодателни промени, с които да се облекчи достъпът до пазара на труда на украинските бежанци, готви Министерството на труда и социалната политика. Министър Георги Гьоков поиска днес от от всички групи в НС подкрепа за приемането им.

Украинските бежанци могат да бъдат сериозен ресурс за работодателите за работна ръка, убеден е Гьоков. 

Украинските бежанци, дори да не поискат временна или друг тип хуманитарна закрила, те имат достъп до българския пазар на труда до 90 дни в браншове селско и горски стопанство, хотелиерство и ресторантьорство, обясни министърът.

Той изтъкна, че достъпът до пазара на труда у нас е облекчен за лица от трети страни и няма нужда от повече мерки.

През 2021 г. са наети общо 6087 сезонни работници, като най-много са от Украйна - 2890, следвани от 439 от Молдова и 240 от Киргизката република. Те работят предимно като камериери, рецепционисти, сервитьори, бармани, готвачи, в кухните. В почти всички морски и планински курорти, обясни Гьоков.

По данни на Дирекция "Миграция" към МВР за 2021 г. е предоставено право на продължително пребиваване на 2452 граждани на трети държави. От тях 1351 имат разрешение за пребиваване и работа, 470 са за сезонен работник, 474 са със сини карти на ЕС, а 157 разрешения са на лица, преместени при вътрешно корпоративен трансфер.

До март 2022 г. издадените разрешения за пребиваване и работа са 854, от които 608 са единични, 89 са за сезонен работник, а 144 са сини карти на ЕС.

Агенцията по заетостта е издала 2235 разрешения за работа на командировани лица.

Трябва да търсим и активиране на неактивните лица в България, които са около 150-160 хиляди човека, от които 40 хиляди регистрирани в Бюрата по труда, обясни още министърът. Това били хора предимно с ниска квалификация.