Инициативата „Пластик пакт България“, чиято цел е да се ограничи употребата и отпадъците от пластмаса, бе създадена днес с подписването на учредителна декларация от редица браншови организации, фирми и държавни институции. Учредители на „Пластик пакт България“ са БСК, Сдружение „Храни и напитки България“, Асоциация на производителите на алкохолни напитки в България, Браншова асоциация полимери, Българска камара на химическата промишленост, Българската оползотворяваща и рециклираща асоциация, Денкщат България, Сдружението за модерна търговия, както и Съюзът на пивоварите в България.
Инициативата е част от развиваща се глобална мрежа, към която са част както национални, така и регионални PlasticsPact от Европа, Австралия и Нова Зеландия, Великобритания, Канада, Кения, САЩ, Чили, Южна Африка.
Целите, които организацията си поставя до 2025 г., включват идентификация и елиминиране на ненужни опаковки чрез редизайн и иновации, алтернативни модели на доставка, достигане на 100% рециклируемост на пластмасовите опаковки, подкрепа на системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки, стремеж към постигане на средно 30% рециклирана пластмаса в опаковките на пазара, както и повишаване на информираността и ангажираността на потребителите в сферите на повторното използване, разделното събиране, рециклирането и намаляването на замърсяването от пластмаса.
Въпреки развитието, което бележат, разделното събиране на опаковки и рециклирането им трябва да станат още по-ефективни и да се осигуряват материали за повторно използване в продуктовото производство, отбелязват от инициативата. В България опаковките от пластмаса на пазара през 2019 г. нарастват с близо 100% спрямо 2010 г., а ръстът в рециклираните е 150%.
Целта на ЕС до 2025 г. е рециклирането на опаковки да достигне 65% от общия брой, като половината количество е от пластмаса, а до 2030 г. – 70%, като 55% от тях да са пластмаса.
От 1950 г. насам световното производство на пластмаса се е увеличило от 2 млн. тона на 380 млн. тона. Прогнозира се, че до 2035 г. това количество ще се удвои, а до 2050 г. ще се учетвори.
Министърът на околната среда и водите Борислав Сандов отбеляза, че предотвратяването, намаляването и рециклирането на пластмасовите отпадъци и продукти, е една от основните политики на ЕС като част от кръговата икономика. Той заяви още, че България работи съобразно тези политики както на държавно, така и на бизнес ниво. Главна цел е присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, посочи още министърът.