Държавната помощ и директните плащания за сектор Земеделие за 2022 г. са в размер на 902 млн. лв., заяви на брифинг министърът на земеделието Иван Иванов.

За животновъдния сектор са предвидени помощи в размер на 4,6 млн. лв. за инвестиции, 28 млн. лв. за управление на риска и 7,5 млн. лв. за поддържане на дейността.

Помощите, свързани с хуманното отношение към животните и повишаване качеството на храните и животинските суровини, са 44 млн. лв. за свиневъдите и 35 млн. лв. за птицевъдния сектор.
26 млн. лв. се отпускат по de minimis за едри и дребни преживни животни, риби и кланици, а 700 хил. лв. – за участия в изложения.

79 млн. лв. е извънредната помощ за стопани, засегнати по време на пандемията.
Предоставяните помощи от Държавен фонд „Земеделие“ за животновъдите възлиза на 224,8 млн. лв.

Иванов отбеляза, че за тази година земеделски стопани, които отглеждат животни, са получили вече плащанията в размер на 22 млн. лв. от кампания 2021 г. за обвързано производство и подпомагане.

Инвестиционната помощ за растениевъдния сектор е 10 млн. лв. Предвидени са и 16,56 млн. лв. за управление на риска, свързан с компенсация на щети при неблагоприятни климатични условия и болести по растенията.

1,3 млн. лв. са предвидени за ползването на качествени материали в растениевъдството и подобряване на продуктовото производство. Помощите по de minimis са 9,3 млн. лв., а 300 хил. лв. ще се отпускат за участия в изложения.

Предвидена е още и извънредна подкрепа в размер на 64,5 млн. лв. за осигуряване на ликвидност на животновъдите в пандемичните условия. Общото подпомагане от Държавен фонд „Земеделие“ за растениевъдния сектор е около 102 млн. лв.

Земеделският министър посочи още, че официалната нотификация за Ковид помощта е получена в петък. Той уточни, ме бюджетът от 143,5 млн. лв. е обсъден с представители от секторите животновъдство и растениевъдство. Иванов допълни, че след заседание на Държавен фонд "Земеделие" на 13 април ще започне кандидатстването. Целта е бързото стартиране на изплащането на средствата, които са необходими на земеделците, допълни министърът.

Министерството на земеделието е подкрепило предложената от ЕК извънредна подкрепа за приспособяване на селскостопанските производители в условията на криза. Размерът на помощта е 500 млн. евро за всички държави от ЕС, за България са предвидени 10,6 млн. евро, като е възможно допълнително осигуряване на този бюджет в размер на 200%., заяви Иванов.