Пролетните ремонти може да започнат веднага след Великден
Проверките на свършеното ще се правят от регионалната комисия на парламента
На фона на разправиите от последните седмици управляващата коалиция внезапно постигна съгласие за парите на пътните фирми. Това е станало посред нощ на свикания вечерта в понеделник коалиционен съвет.
За решенията на съвета няма официално съобщение, но на заседанието на регионалната комисия в парламента във вторник бе гласуван текст, за който било постигнато съгласие в коалицията, заяви депутатката от ИТН Снежана Траянска. За всеобщо учудване на депутатите от комисията, тя извади две листчета от чантата си и изчете проекторешението.
Въпреки протестите на опозицията, че не може да се гласува текст, който току-що са чули и не са чели, с гласовете на ПП, ИТН, ДБ и БСП решението бе прието. Едва след това текстът му бе раздаден на депутатите.
Преди това народните представители спориха около час и половина по проекторешението на Настимир Ананиев от ПП по същия въпрос. Между гласувания вариант и неговия има една съществена разлика - за да се плати и втората част от дължимото от държавата към пътните фирми, което е към 520 млн. лв., ще трябва санкция не на антикорупционната комисия на парламента, както предлагаше Ананиев, а на регионалната, чийто председател е самият Настимир Ананиев. По същество обаче проверките на свършената работа ще се правят преди това от работна група между регионалното и финансовото министерство, която би трябвало да приключи работата си до 7 май. Как точно и по каква процедура ще утвърждава после нейните решения регионалната комисия, не стана ясно и никой не можа да обясни.
Любопитното е, че в дневния ред на комисията следващата точка бе предложението на ИТН по същия въпрос, което също предвижда 50% от дължимото към пътните фирми да се плати веднага, но в него няма и дума за втората част от парите. Само че, когато се стигна до неговото гласуване в комисията, то не бе защитено нито от ИТН, нито от останалите депутати от управляващите.
Вицепремиерът и регионален министър Гроздан Караджов заяви след заседанието на комисията, че всички са се вторачили прекалено много в плащането на парите, а решението на парламента имало съвсем друг смисъл. Той се състоял в това, че с парламентарната санкция се дава право на пътната агенция да възлага летните ремонти
на пътищата по сега съществуващите договори с пътните фирми за текущ ремонт и поддържане. Според Караджов, ако решението мине в този си вид в четвъртък и през пленарната зала, тези ремонти могат да започнат още след Великден и по този начин да не се изпусне строителният сезон.
Самото плащане на първата част от дължимото, т.е. на около 600 млн. лв., вероятно ще стане до две седмици от момента, в който парламентарното решение влезе в сила, предположи Караджов.
Самият дебат в комисията по проекта за решение на заплетения възел с плащанията на пътните фирми протече по обичайния начин.
Представителите на ГЕРБ твърдяха, че договорите с тези фирми са напълно редовни и възлагането на повече дейности, отколкото е стойността им, е в реда на нещата.
Халил Летифов от ДПС поддържаше тезата, че парламентът не може да взема решения, с които да задължава изпълнителната власт да плаща каквото и да било.
А Елена Гунчева от “Възраждане” отне към 30 минути от времето за обсъждания с твърденията си, че проекторешението кара депутатите да правят корупционна сделка, защото тези договори били провъзгласени за нищожни.
Когато депутатът от ДБ Зарко Маринов ѝ направи забележка, че само съдът може да провъзгласи един договор за нищожен, и попита Гунчева откъде знае да има такова съдебно решение, тя отговори така: “Това, че договорите са незаконни, го обяви самият премиер от парламентарната трибуна. А е ноторно известно, че премиерът никога не лъже”.
Междувременно от Браншова камара “Пътища” заявиха, че в сряда пак ще блокират възлови кръстовища и пътища из цялата страна.