От старта на мярката "60 на 40" през март 2020 г. до 14 април 2022 г. са подкрепени 13 646 работодатели, съхранени са работните места на 331 518 работници и служители. Това сочат данни в анализ на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ), публикуван в първия информационен бюлетин на осигурителния институт за тази година.
Изплатени са близо 1 845,2 млн. лв. За този период дизайнът на мярката претърпя изменения няколко пъти, като взетите решения отчитаха промяната в епидемичната обстановка, темповете на възстановяване на икономиката и наличния финансов ресурс, припомнят от НОИ. След последната промяна на условията и реда за предоставяне на средствата за запазване на заетостта, броят на подкрепените работодатели варира в порядъка на около две до три хиляди работодатели месечно.
Средният брой месеци на участие в мярката на работодателите е 8,62 месеца, а на работниците и служителите - 7,65 месеца. Близо две трети и от работодателите, и от работниците и служителите са участвали в мярката до 10 месеца.
Разпределението на работодателите по броя на осигурените от тях лица в месеца на получаване на подкрепата показва, че около 57 на сто от работодателите са с до девет осигурени , а 1,5 на сто – с 250 и повече осигурени.
Прави впечатление, че близо 36 на сто от запазените работни места са от работодателите с най-голям брой осигурени през месеца на получаване на подкрепа. Това е логична последица от факта, че тази група работодатели е получила средства за запазване на заетостта на най-голям средномесечен брой работни места – близо 527, се отбелязва в анализа. За сметка на това, работодателите с най-малък брой осигурени кандидатстват и получават подкрепа за по-малко от три работни места средно на месец.
Най-голям дял от общия брой запазени работни места се отчита в сектор „Преработваща промишленост“. Там са концентрирани близо 42 на сто от запазените работни места и приблизително също толкова от изплатената сума.
В сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ са около 20 на сто от запазените работни места и 15,5 на сто от изплатените средства. С почти равен дял (около 10 на сто) са секторите „Транспорт, складиране и пощи“ и „Търговия; Ремонт на автомобили и мотоциклети“. В тези четири сектора са близо 82 на сто от запазените работни места и около 77 на сто от изплатените средства.
За финансовото обезпечаване на изпълнението на мярката в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. са одобрени 300 млн. лв.