Секторът на пътуванията и туризма ще се върне към предпандемичното си равнище до 2023 г. и ще продължи да се разраства с постоянен темп, който ще надвиши покачването на световния БВП. Това сочи доклад на Световния съвет за туризъм и пътувания (WTTC), цитиран от специализираното издание Zonebourse.com и БТА.
Очаква се секторът да нараства със среден годишен темп от 5,8 на сто от 2022 до 2023 г. спрямо повишение на световния БВП от 2,7 на сто, както и да създаде 126 милиона нови работни места, е посочено в доклада, публикуван на конференция на браншовата организация в Манила.
През 2019 г. туризмът представляваше една десета от световния БВП и от работните места, но пандемията от коронавирус унищожи сектора, причинявайки загуби за 9,6 трилиона долара, намалявайки наполовина приноса му към световния БВП и оставяйки 62 милиона души без работа.
"Възстановяването ще бъде толкова бързо, че ще бъде мощно. Разбира се това зависи от отварянето на Китай за пътувания", посочи председателката на съвета Джулия Симпсън, призовавайки всички правителства отново да отворят границите.
БВП на сектора на пътуванията и туризма се очаква да достигне 8,350 трилиона долара тази година и 9,6 трилиона долара през 2023 г., което означава завръщане на равнището от преди пандемията въпреки политиката за "нула ковид" на Китай и продължаващите логистични блокади, които затрудняват световната търговия и националните и международните пътувания.
Броят на работните места в сектора на туризма се очаква да нарасне до 300 милиона тази година и до 324 милиона догодина, което е близо до равнището от 333 милиона през 2019 г. Само в Азиатско-тихоокеанския регион хотелиерският сектор ще достигне вероятно 3,4 милиарда долара през 2023 г., което е с 3,3 милиарда повече в сравнение с 2019 г.
Възстановяването на пътуванията в Азиатско-тихоокеанския регион е било с по-бавен темп, отколкото в Северна Америка и Европа поради стриктните ограничения по границите в много страни. В Югоизточна Азия пътниците отново започват да пътуват със самолет с постепенната отмяна на ограниченията заради КОВИД-19 в региона. Но пълното възстановяване ще бъде бавно, прогнозират представителите на сектора.