"Високата инфлация и галопиращите цени оказват по-сериозно влияние върху хората с по-ниски доходи, хората, които получават доходи, които едва покриват месечните им нужди. Тези хора, заради увеличените разходи, основно за храни, горива, отопление в момента се чувстват все по-затруднени. Спестяванията на 80% от хората са до 10 000 лева". Това коментира пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев.
"Хората с по-ниски доходи орязват стандарта си на живот."
Според Тошев цените на горивата не възпрепятстват българите да пътуват за празниците, а хипермаркетите са пълни и скъпото агнешко се купува.
"Всички това показва, че в една част от българите има запас от спестявания, които те ползват в момента, за да покриват тази разлика в цените. Това няма да може да продължи много."
"И е много вероятно в следващите месеци до година спестяванията на по-голямата част от хората да се стопят, ако доходите им не започнат да растат. Работодателите, които държат на служителите се, започват да коригират възнагражденията в посока нагоре, за да компенсират инфлацията."
Безработицата в момента е на рекордно ниско ниво. Много фирми обявяват свободни работни места за бежанците от Украйна, отбеляза Тихомир Тошев. По думите му търсенето на работна ръка в повечето сектори е много активно, а според проучване около 20 на сто от смятащите, че доходите им са с понижена покупателна способност, активно търсят нова работа.
Хората свалят разходите си за храна, с приоритет са сметките и вноските по кредитите, а ако останат пари – те отиват за дрехи и почивки, поясни Тихомир Тошев.
Кредитният пазар продължава да бъде активен, има сериозен ръст на ипотечното кредитиране от началото на годината, ръст има и при потребителското кредитиране, стана ясно от думите на експерта.
"Очаквам, че и тази година ще остане година на ниските лихви в България. От средата на следващата година е много вероятно и при нас лихвите да тръгнат леко нагоре."
Тошев не очаква в следващите две години да има сериозно поскъпване на вноските по изтеглените кредити.