Шанхай отчете 3,1 процента ръст на БВП през първото тримесечие на годината, като това представлява рязък спад от 17,6 процента миналата година, а също и по-бавен от средните за страната от 4,8 процента. Причината за това е продължаващият от март насам локдаун, заради епидемията от COVID-19 и свързаните с него ограничения и трудности за възобновяване на икономическите дейности, съобщи Радио Китай.
През първото тримесечие БВП на града достигна 1 трилион юана (153,96 милиарда долара), което е с 3,1 процента повече спрямо същия период на миналата година. Ръстът обаче е с 1,6 процентни пункта по-нисък от средното за последните две години, което показва по-голям натиск от спад на фона на епидемията.
Експерти предупредиха също за „по-голям натиск от спад“ през април, когато шанхайските власти въведоха драконовски мерки в опит да ограничат бързо нарастващите случаи на заразяване с варианта “Омикрон”, отбелязвайки, че това е единственият път към възстановяване на икономическите дейности до техния пълен капацитет.
Забавянето на шанхайската икономика се дължи основно на въздействието на внезапното огнище на COVID-19 през март, което се отрази на стабилния растеж на икономиката на града през първото тримесечие, макар социално-икономическата ситуация там да остава стабилна като цяло, съобщиха от местното статистическо бюро в събота. Някои основни икономически индикатори отслабват през първото тримесечие. Така например, добавената стойност на промишлените предприятия над определен размер се е увеличила с 3,9% на годишна база, с 8 процентни пункта по-ниско, отколкото през първите два месеца. Общите продажби на дребно на потребителски стоки са спаднали с 3,8%, обръщайки ръста от 3,7% през първите два месеца. Външната търговия е нараснала с 14,6%, което е със 7,4 процентни пункта по-ниско в сравнение с януари и февруари, показват също официалните данни.
Епидемията през март има по-голямо въздействие върху БВП на Шанхай през първото тримесечие, тъй като този месец е важен за възобновяване на работата и потреблението след празниците около китайската Нова година, казва Кун И, професор от Тиендзинския университет по финанси и икономика. Според него, ако Шанхай не бе ударен толкова тежко от епидемията, той би могъл да постигне ръст от 6-7 процента през първото тримесечие. Експертът отбеляза още, че тенденцията към нарастване на БВП през второто тримесечие „не е оптимистична“ и все още зависи от това дали огнищата на COVID-19 в града ще бъдат поставени под ефективен контрол в краткосрочен план, призовавайки за повече усилия за възобновяване на работата.
Миналият петък шанхайските власти съобщиха, че усилията за поставяне на епидемията под контрол са в ключова фаза и ще започне частично вдигане на локдауна в различни квартали. Ще продължат обаче рутинните тестове на населението.
Същевременно властите предприеха мерки за ускоряване възобновяването на бизнеса през изминалата седмица на фона на строги противоепидемични мерки, като обявиха множество насоки и изисквания, които да помогнат на ключови предприятия да приберат обратно своите служители и да се справят с някои трудности в логистиката.
„Ако през следващите две седмици ситуацията се промени значително, можем да очакваме възстановяване през май или юни“, казва Кун И, отбелязвайки, че предвид икономическата жизненост на Шанхай, след като епидемията бъде овладяна градът ще се върне към бързия си ръст.
Добра новина, която показва устойчивостта на Шанхай като финансов център, е, че оборотът на финансовия пазар на града възлиза на 648,01 трилиона юана през първото тримесечие, което е увеличение от 14,7% спрямо същия период на миналата година. Сред тях търгуемите ценни книжа и оборотът на междубанковия пазар на Шанхайската фондова борса са нараснали съответно с 19,5% и 20,5%. Като международен транспортен център, капацитетът на Шанхай е бил 12,26 милиона TEU през първото тримесечие, което е увеличение от 8,1 процента на годишна база. В края на март средният дневен контейнерен капацитет на шанхайското пристанище е бил около 140 000 TEU, поддържайки високо ниво на операции. Преките чуждестранни инвестиции също показват стабилен растеж. През първото тримесечие са създадени 15 нови регионални централи на мултинационални компании и шест чуждестранни центъра за проучвателна и развойна дейност.