?„На срещите ми с директорите на българските топлофикации, които членуват в Асоциация на топлофикационните дружества в България, всички ми споделят, че освен заделяне на средства за инвестиции, основният им приоритет е да не бавят заплатите на служителите си. Качествените енергетици у нас не са толкова много и всеки гледа да ги задържи на работа.Няма работодател, който да не се старае максимално служителите му да са доволни. Още повече в кризата като сегашната. Независимо дали един човек е на минимална заплата, на средна или има по -високи доходи, практически всеки е засегнат от инфлацията.“, каза председателят на Асоциация на топлофикационните дружества в България инж. Кремен Георгиев.
?Експертът заяви, че е необходимо повишение и на цените на топлинната енергия, тъй като цените на основните компоненти са многократно увеличени, но си дава сметка, че крайната сума, която заплащат клиентите трябва да бъде социално поносима.
Според специалиста най-доброто решение е топлофикациите да получат помощи от държавата, за да се намали тежестта на увеличените основни разходи и да остават пари за така важните инвестиции в зелена енергия. По думите му тежестта не трябва да се поема от потребителите.
?„Едва ли българинът се замисля за това как се формират разходите на едно дружество. Всички са недоволни по дефолт от услугите на топлофикация, но никой не се замисля колко е труден моментът за българските топлофикации. От една страна, топлопреносната мрежа и съоръженията трябва да се обновяват и да се инвестира в източници на зелена енергия. От друга страна, цените на всички ценообразуващи компоненти се вдигат, а крайната цена е определена на база текущите цени към миналия юли и по никакъв начин не отразява огромното увеличение нито на горивата, нито на емисиите, нито на консумативите и материалите, които ежедневно се влагат в производството на енергия. Както сподели един директор с чувства за ирония , топлофикациите са оставени да работятвсе едно не е имало скок на газа, война и инфлация, малко като „нещо извън времето и пространството“. Те не мога да издържат дълго така. “, каза инж. Кремен Георгиев.
?Инж.Георгиев уточни, че крайната цена на топлинната енергия за газовите топлофикации е определена при 50лв/Мвтч за природен газ, действаща към юли 2021 година. В момента утвърдената от КЕВР цена на природния газ за месец април е 143 лв/Мвтч. Според прогнозите на КЕВР повишението ще продължи и през следващите месеци.
Инж.Кремен Георгиев каза, че ако цените скоро не бъдат удържани се очаква проблемът да стане още по-голям не само поради несигурността на доставките на горива от Русия, а и поради факта, че много български топлофикации залагат именно на природния газ като част от плана за енергийна трансформация и производство на чиста енергия. В тази връзка от Асоциацията на топлофикационните дружества в България се надяват в идните няколко месеца да се вземе решение и за бъдещето на енергийните доставки в ЕС, и да започнат да се усвояват средствата от Плана за възстановяване, предвидени за страната ни.
?„Давате ли си сметка, че да плащаш 3 пъти повече за основно гориво за всеки производен мегават енергия, означава нереализирани приходи, равняващи се на милиони за период по-кратък от 1 година?“, каза инж. Кремен Георгиев.
?Експертът даде същия пример и с цената на въглеродните емисии, които се явяват форма на своеобразен данък за българските топлофикации за използването на изкопаеми горива в производствената дейност.
?„Действащите цени на парно и топла вода на всички български топлофикации са утвърдени на база цена на емисиите от 30 евро за тон. В момента стойността им се движи около 80 евро за тон, а преди нова година стигна исторически рекорд от почти 100 евро за тон. Дружествата трябва да купуват по пазарни цени, но да продават по цени от миналото лято. Как Ви изглежда, ако произвеждате хляб и всички съставки са с повишена цена в последните 12 месеца, но сте задължени да го продавате по цената от миналата година?“, каза инж. Кремен Георгиев.
?Експертът отново подчерта, че топлофикациите никога не са искали цените на услугите да са непосилни за населението. Единствената им цел в момента е да реализират зеления преход и да запазят работните места на служителите, трансформирайки производството и осигурявайки възможности за преквалификация.
„Ако цената на топлинната енергия се коригираше всеки месец, както цената на природния газ, топлофикациите нямаше да бъдат ощетени и щяха да получават достатъчно приходи, за да реализират ключовите зелени инвестиции, но пък гражданите щяха да плащат огромни сметки за парно, което също не е нормално. Най-добрият вариант да излезем от тази тежка ситуация е чрез помощта на държавата.“, каза инж. Кремен Георгиев.