Еврокомисията направи софтуер, който следи дали сайтовете не продават забранени продукти
Дрехите, бибероните и други изделия за грижа за деца са най-често срещаните категории стоки, за които през 2021 година у нас са подавани сигнали, че са опасни.
Това става ясно от годишния доклад на Safety Gate - системата за бързо предупреждение на ЕС за опасни потребителски продукти, подпомагаща изтеглянето на нехранителни стоки от пазара.
58% от българските сигнали са за опасно облекло, текстилни материали и модни артикули, като най-често сигнали са подавани заради риск от нараняване. 17% от оплакванията, регистрирани у нас, са за изделия за деца и детско оборудване - биберони, шишета за мляко, колички и др., като при тях най-често е докладван риск от задушаване.
През 2021 г. 30-те държави в мрежата са обменили 2142 сигнала чрез системата. За първи път обаче
най-голям брой сигнали са подадени за автомобили
- 26% от всички. Следват ги детските играчки, при които проблем се оказва наличието на опасни химикали в материалите, от които се изработват.
Сигналите за опасни леки коли идват от Германия, Франция, Португалия, Полша и Австрия.
Най-често от рискови играчки се оплакват в над половината държави - в 17 от общо 30-те.
На трето място са електрическите уреди и оборудване, като там
проблемите най-често са свързани с открити тоководещи части или прегряване.
Голям брой сигнали за опасни електроуреди са подадени от Белгия, Чехия, Ирландия, Хърватия, Италия, Унгария, Малта, Словения и Финландия.
През изминалата година под сериозен мониторинг са били и редица продукти, свързани с COVID-19. За втора поредна година сигналите, свързани с предпазните средства и особено със защитните маски за лице, са във фокуса на вниманието на ЕК. През 2020-а предпазните маски и дезинфектантите бяха обявени за най-опасните продукти. В доклада за 2021 г. най-често докладваните рискове за тях са свързани с телесни повреди, наличие на химикали, увреждащи човешкото здраве, или това, че са леснозапалими, както и че крият риск от задавяне или задушаване.
В системата участват всички държави от ЕС, както и Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. От 2003 г. насам Safety Gate дава възможност за бърз обмен на информация за опасни нехранителни продукти, които представляват риск за здравето и безопасността на потребителите.
За изминалата година са пуснати общо 4965 известия
за последващи действия от страна на местните органи в държавите. Според доклада страните все повече използват системата и предприемат допълнителни мерки за предпазване на потребителите от опасни продукти.
От началото на тази седмица Еврокомисията стартира и нов инструмент за електронно наблюдение - мрежов бот (web crawler), който ще помага да се установява дали в интернет се предлагат опасни продукти, за които вече има сигнал в Safety Gate. Разработването на бота се е наложило заради насочването на все по-голямо потребление към онлайн магазините.
Ботът ще идентифицира и автоматично ще включва в списък всяка от тези оферти, което ще дава възможност да се проследи доставчикът на въпросната стока и местните органи да разпоредят ефективното оттегляне на онлайн поръчаната стока.