Камарата на строителите в България (КСБ) са скептично настроени по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост, защото инфлацията, промените в цените и липсата на механизъм за индексация на стойността на строителните материали, енергията и труда в страната, са една сериозна пречка, заяви изпълнителният директор на КСБ Валентин Николов на пресконференция в БТА.
Той допълни, че е тенденция фирмите да се отказват от търгове, което застрашава развитието на сектора и икономиката на страната. Николов поясни, че не само България страда от подобен проблем. В Италия също липсва механизъм за индексация на цените. Страни като Франция и Германия имат работещи механизми, а някои държави в Централна и Източна Европа, които нямаха, създават или вече са създали, допълни той. Според Николов ако не бъдат усвоени средствата, то те ще бъдат пренасочени към други страни.
Валентин Николов коментира и дейността на работната група за индексация на цените на строителните договори, като заяви, че всичко сякаш е „потънало“ във финансовото министерство, механизъм за индексацията е бил изготвен и внесен в МРРБ, но оттам са го върнали, след което нещата до момента са в застой.
Освен загуба на интерес от страна на фирмите към търговете, свързани с Плана за възстановяване, под заплаха са и останалите проекти по оперативни програми, коментира Иоанис Партеонитис – вицепрезидентът на КТ „Подкрепа“ и председател на федерацията „Строителство, индустрия и водоснабдяване“. Според него липсата на интерес към оперативни програми е в следствие на несигурността около индексацията на цените, енергията и труда. Партеонитис се надява правителството да свърши своята работа и да намери правилния механизъм, чрез който да бъдат усвоени европейските средства за подпомагане на икономиката.
От КСБ и федерацията „Строителство, индустрия и водоснабдяване“ и КТ „Подкрепа“ отчетоха изпълнението на "SUSODCO" – проект с цел подкрепа на социалния диалог в строителния сектор. Състояли са се четири онлайн събития за изграждането на капацитет при работодателските и синдикалните организации в строителството. Страната ни е била домакин на едно от тях, като темата е била дигиталната революция и уменията на сектора. Към момента дигитализацията на строителството е в началото си, коментира Партеонитис.