Ако доставките на природен газ спрат изцяло от 1 юни автобусните линии на градския транспорт в София, обслужвани от общинския превозвач "Столичен автотранспорт", ще минат на празнични разписания. Това стана ясно на извънредното заседание на енергийната комисия към Столичния общински съвет, което бе свикано по инициатива на председателя на СОС Георги Георгиев.

На него бяха излушани ръководствата на двете общински дружества в столицата, които ще бъдат най-пряко засегнати от спирането на доставките на природен газ - "Топлофикация София" и "Столичен електротранспорт".

"Линиите се обслужват от 450 автобуса дневно. Около 250 от тях са на природен газ. Засега имаме газ. Имаме уверение, че до края на май месец доставките няма да бъдат нарушени. Готови сме и с резервен план в случай, че доставките бъдат изцяло прекратени. При този вариант ще изпълняваме транспортната задача в намален размер и ще преминем на празнични разписания - тоест ще се движат по тези за събота и неделя, а линиите ще се обслужват от около 250 автобуса дневно", обясни шефът на "Столичен автотранспорт" ЕАД Слав Монов.

Той уточни, че 250-те автобуса могат да се движат само с природен газ и няма как да се ползва алтернативно гориво.

"При спиране на доставките имаме готовност да преминем на мазут и да подсигурим топлата вода на софиянци през лятото", увери шефът на "Топлофикация София" Александър Александров.

Той подчерта, че дружеството е един от двата най-големи потребители на природен газ у нас и то ползва 30% от общото потребление на горивото в страната. Над 1 милион софиянци пък зависят от услугите, предоставяни от "Топлофикация София".

Александров напомни, че по закон дружеството е длъжно да поддържа резерв от алтернативно гориво. В момента то разполага 23,05 хил. тона мазут.

Направени са и два теста за преминаване на мазут, като последното е било през февруари. Разработени са три сценария за работа в зависимост от ситуацията. При нормална работа на съоръженията ТЕЦ "София" например ще може да работи 21 дни, а ТЕЦ "София Изток" - 30 дни. При преминаване на режим с производство на еленергия само за собствени нужди на дружеството "ТЕЦ София" ще може да работи 28 дни, а ТЕЦ "София Изток" - 44 дни. Третият сценарий - без никакво електропроизводство ТЕЦ "София" ще работи 31 дни, а ТЕЦ "София Изток" - 53.

"С наличния мазут можем да осигурим работа средно около 2 месеца. Имаме възможност да увеличим почти двойно количеството мазут в резерв - до 49 000 тона, при необходимост. Надявам се, да не се тига до преминаване на мазут, защото това е краен, нежелан и нетърсен от нас вариант. Имаме относително спокойствие за летния сезон, но до началото на следващия отоплителен сезон, когато консумацията ще се увеличи 3 пъти, трябва да имаме решение за осигуряване на доставките", каза Александров.

Той не скри, че преминаването към сценариите без производство на ел енргия и с производство само за собствени нужди, ще доведе до сериозни загуби за дружеството. В момента недовзетият приход на дружеството е 337 млн. лв., а от 1 май се очаква нова цена на газа.

"Ето затова месеци наред поставяме въпросът за нуждата от компенсации от държавата. Разликата, която остава да бъде покрита от дружеството, е 340 млн. лв.", коментира Георгиев.