Европейската комисия е изплатила авансово над 3,5 млрд. евро на държавите членки, за да им помогне да се справят с пристигането на хора, бягащи от войната в Украйна.

На България се полагат 148,4 млн. евро. Плащанията по инструмента REACT-EU бяха извършени в рамките на действията на ЕС за сближаване за бежанците в Европа (CARE).

Най-голяма финансова помощ от Брюксел получава Полша - 562 млн. евро, следвана от Италия - 452 млн. и Румъния - 450 млн. евро.

„ЕС изразява солидарност с Украйна срещу нашествието на Русия, както и с нашите държави членки в усилията им за солидарност за посрещане на хората, бягащи от войната. Днес виждаме друг конкретен резултат от нашата солидарност с мобилизирането на кохезионни фондове там, където те са по-необходими", заяви еврокомисарката по сближаването и реформите Елиза Ферейра.

След началото на инвазията на Русия на 24 февруари ЕК мобилизира всички усилия, за да подкрепи цивилното население, бягащо от войната, и да помогне на държавите членки да ги приемат и да се грижат за тях. По-специално тя въведе възможността за гъвкаво използване на наличните ресурси от политиката на сближаване в рамките на програмите за периода 2014-2020 г., възможността за 100 % съфинансиране и увеличаване с 3,5 милиарда евро на авансовото финансиране по линия на REACT-EU.

„Хората, бягащи от войната в Украйна, се нуждаят от незабавна подкрепа, за да изградят отново живота си в безопасност. С тези авансови плащания държавите членки могат да предложат храна, настаняване, здравеопазване, образование, да помогнат за достъпа до работни места и повече възможности за нуждаещите се", каза еврокомисарят по въпросите на работните места и социалните права Никола Шмит.

Помощта на ЕС ще облекчи допълнителната тежест върху публичните финанси на държавите членки, тъй като разходите, които могат да бъдат покрити, са допустими със задна дата от датата на нахлуването в Украйна, посочва ЕК.