Насоки за хуманното отношение към дребни преживни животни по време на клане състави Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) по искане на Европейската комисия (ЕК), съобщиха от Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) в България.
Проучвания за клането и опасностите при овце и кози – транспортиране на животните, разтоварване, предкланична почивка, боравене и придвижването им към зоните за зашеметяване, фиксиране, както и зашеметяването им и обезкървяването им, бяха публикувани от ЦОРХВ.
При пристигането на животните трябва те веднага да бъдат разтоварени, а тези, които имат признаци на болка, заболяване, или не могат да се движат сами, трябва да бъдат прегледани и незабавно да се пристъпи към процедура за спешно клане.
Не е препоръчително за овцете и козите да бъдат държани в местата за предкланична почивка, освен ако това не е с цел благосъстоянието им. При пристигане на животните трябва да се осигури достъп до вода и те да бъдат защитени от неблагоприятни метеорологични условия.
Ако трябва да се извърши доене, интервалът не може да надвишава 12 часа според Регламент 1/2005 за транспортиране.
Агнетата и яретата не трябва да бъдат настанявани в прадкланична почивка преди клането им. Ако процесът се забави, те междувременно трябва да се хранят с подходящи заместители на мляко през редовни интервали от време.
Овцете и козите могат да бъдат придвижвани чрез използването на животни водачи от същия вид, а кучета не трябва да се ползват. При придвижването на животните от работниците в кланиците се препоръчва да бъде избягвано болезнено боравене – вдигане и влачене за рогата или вълната, удряне с пръчка и др. Препоръчителни са пасивните стимули – размахване на флагове и широки плоскости.
Методи за фиксиране, зашеметяване и клане, причиняващи болка и страх, не трябва да бъдат използвани. При оценка на ефективността на зашеметяването се проверява за признаци на съзнание непосредствено след него. Проверява се и преди прерязване на големите кръвоносни съдове, както и по време на обезкървяването. Смъртта се потвърждава преди началото на обработването на трупа.
Зашеметяването с електрически ток, прилагащ се единствено през главата, води до краткотрайно безсъзнание, което може да доведе до влошаване на благосъстоянието на животните, ако те се върнат към съзнание, това зависи и от бързото и точно обезкървяване.
Опасност за животните е и излагането им на високи концентрации от въглероден диоксид – над 90% от обема, защото това води до силна болка, страх и респираторен дистрес.
Все още няма научни доказателства за въздействието на инертните газове, както и за комбинацията им с въглероден диоксид.