Стагфлацията не е най-вероятното икономическо последствие за еврозоната, въпреки че войната в Украйна забавя растежа и ускорява инфлацията, съобщи председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард.

В интервю за словенския вестник Delo, публикувано в събота, тя отбелязва, че икономическата стагфлация (слаб или нулев икономически растеж при засилваща се инфлация) не е базовият сценарий за ЕЦБ в момента.

Тя обаче призна, че "необичайната степен на несигурност може да означава комбинирано забавяне на икономическия растежа на фона на висока инфлация", но добави, че растежът не се е забавил значително и че увеличението на заплатите в момента не води до повишаване на цените (до допълнително нарастване на инфлацията).

"Докато изключително голямата несигурност може да доведе до забавяне на икономическия растеж, придружено от висока инфлация, сегашната ситуация не може да се сравни с тази от 70-те години на миналия век", отбеляза още тя.

Говорейки за възможните последици от по-високи лихвени проценти на ЕЦБ, Лагард увери, че еврозоната е "със сигурност по-стабилна днес, отколкото преди десет години".

Шефът на ЕЦБ посочи банковия надзор и напредъка към банков съюз като фактори на сила и припомни общия фискален отговор и солидарността, показани от страните от еврозоната по време на коронавирунсата пандемия.

Европейските централни банкери са изправени пред противоречиви сили, тъй като инвазията на Русия в Украйна води до повишаване на цените, като същевременно подкопава доверието сред бизнеса и домакинствата. Членовете на ЕЦБ все още са решени да продължат с нормализирането на паричната политика, като мнозина твърдят, че има възможност за първо увеличение на лихвите през юли.

В петък президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел каза, че политиците не трябва да чакат твърде дълго, за да предприемат подобна стъпка, докато френският член на Управителния съвет на ЕЦБ и шефа на френската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало каза, че лихвите по депозитите, които в момента са на ниво от - 0,5%, могат да станат положителни тази година.