Комисията ще има двама заместник-председатели
Парламентът направи първа стъпка към смяната на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), след като в сряда икономическата комисия прие на първо четене промените в закона.
С тях мандатът на комисията ще се намали отново на пет години. По принцип сегашният състав на КЗК трябва да бъде сменен догодина, след като в началото на 2021 г. по време на третото правителство на ГЕРБ мандатът беше увеличен на 7 г.
“Добре е мандатът на подобни комисии да е различен от този на парламента. Подобни са в повечето регулаторни органи в страната”, обоснова се председателят на бюджетната комисия Мартин Димитров от “Демократична България”, който е и един от вносителите на промените в закона.
В същото време в заключителните разпоредби е записано, че ако законопроектът бъде приет, в едномесечен срок от влизането му в сила ще започне процедура по избор на нови членове на комисията.
Така сегашният председател на КЗК Юлия Ненкова ще бъде сменена. Тя беше избрана през 2016 г. по времето на кабинета на Бойко Борисов и е майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.
По време на разискването в комисията от ГЕРБ контрираха, че смяната се прави по-малко от година преди изтичането на сегашния мандат, а промени на вече избрани мандати не изглеждало добре. Десислава Трифонова обвини управляващата коалиция в “лов на вещици” - “понеже ние сме удължили мандата, вие сега го намалявате”.
Въпреки това законопроектът беше подкрепен с 11 гласа “за”. ГЕРБ и ДПС гласуваха “против” и “въздържал се”.
Според промените в закона вече ще има двама заместник-председатели на комисията, а не както е сега - само един. Идеята е единият да отговаря за обществените поръчки, а другият - за останалите дейности. Освен това те ще трябва да покриват по-високи критерии - да имат завършена магистърска степен и поне 7 г. стаж. Запазва се изискването председателят да е юрист от поне 10 г.
Новите членове на регулаторния орган трябва да отговарят и на други критерии - да не са били собственици или съдружници в обявени в несъстоятелност дружества, членове на управителни и контролни органи на фирми в несъстоятелност през последните две години, предхождащи датата на несъстоятелността, ако има неудовлетворени кредитори.