Външните министри на Г-7 сериозно обсъдиха темата, свързана с „войната за пшеницата“, съобщиха от Ройтерс след края на срещата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в германския курорт Вайсенхаус.

Изправени сме пред спешния въпрос как могат да бъдат изхранени хората по света и какво ще стане, ако нямаме необходимото зърно от Русия и Украйна, коментира в изявлението си германският министър на външните работи Аналена Бербок.

Германският министър на земеделието Джем Йоздемир категорично заяви, че Русия краде и конфискува стоки и зърнени култури в Източна Украйна, предаде БТА.

От аграрното министерство на Украйна съобщиха, че окупаторите са взели поне 400-500 хил. тона зърно за над 100 млн. долара. Според данните им повечето кораби със зърно, отплаващи от Севастопол, имат на борда си крадени украински стоки. 

Тазгодишната реколта ще е много под миналогодишната, но все още в достатъчно големи количества, заяви украинският земеделски министър Микола Солски в Щутгарт преди срещата на земеделските министри от Г-7, цитиран от Ройтерс. Той допълни, че очаква да се наложи от страната да бъдат изнесени допълнителни 30-40 милиона тона зърно.

По-рано украинските власти посочиха, че иззетите количества пшеница са с предполагаема крайна дестинация Сирия, след което зърното е възможно да бъде изнесено в други държави от Близкия изток.

Според правителството на Украйна страната всеки ден отчита загуби в размер на 170 млн. долара заради блокираното зърно по пристанищата.

Обвиненията на Москва, че санкциите на Запада са причина за кризата с доставянето на зърно по света, бяха определени като фалшива информация от представителите на ОИСР по време на разговорите им в германския курорт.

Според властите в Украйна, руските военни блокират пристанищата им в Черно и Азовско море, като така спират износа на тонове зърно. От Киев заявиха, че тези действия на руснаците ще доведат както глад в бедните части на планетата, така и сериозни политически сътресения.

След като Индия спря износа си на пшеница и цената ѝ достигна рекордните 435 евро за тон при откриването на европейския пазар, стана ясно, че индийското правителство ще прави изключения за страни, които не могат да осигурят хранителната си сигурност. Плановете на Индия преди да започне войната в Украйна, бяха държавата да продаде огромно количество пшеница в размер на 10 млн. тона, предават от CNN.

След края на срещата си Г-7 написаха в декларацията си, че ще засилят политическата и икономическата изолация на Руската федерация, както и че ще продължат да осигуряват военна помощ на Украйна.