Свалянето на ДДС на храните не означава намаляване на цените, вече беше опитано и не проработи, заяви зам.-министърът на земеделието Иван Христанов пред медии. Изказването на Христанов е във връзка с поредното обсъждане за намаляване на данъка върху добавената стойност поради високите нива на инфлацията.
В ситуацията на настоящата криза намаляването на ДДС би било благоприятно както за бизнеса, така и за потребителите. Според аграрния зам.-министър обаче това няма да повлияе по някакъв начин за намаляването на крайната цена. Той уточни, че от финансовото министерство вече са имали сблъсък с този феномен и допълни, че не вижда особен смисъл ДДС да се намалява и така постъпленията в хазната също да спаднат, щом това няма да доведе до положителен ефект за джоба на българския потребител.
Земеделците искат намаляване на ДДС, защото това би повлияло добре не само на крайните потребители, но и би свило сивият сектор. Христанов така и не коментира тази тема, вместо това земеделския зам.-министър постави акцент върху плодовете и зеленчуците, внасяни от други държави. По думите му голяма част от плодовете и зеленчуците в страната все още са вносни, количествата се следят постоянно и се правят справки какво преминава през границата. Той допълни, че намаляването на вноса от трети страни е започнал, очакванията са Турция да свие вноса си, като това ще даде място за българските плодове и зеленчуци и ще намали натиска върху цените спрямо потребителите.
Христанов заяви още, че се очаква известно поскъпване при родната продукция на плодове и зеленчуци, но то няма да бъде голямо. Той допълни, че на българския пазар се създава излишно напрежение, като даде за пример шума, свързан с големите количества вносно агнешко по Великден, който според него не е бил верен, а производителите в страната са успели да реализират своята продукция.
Аграрният зам.-министър коментира и проблемите с опрашването, като заяви, че въпреки затрудненията, се очаква добра реколта от череши, както и пшеница, царевица и слънчоглед, при това по-добра от миналогодишната. В допълнение Христанов посочи, че въпреки оптимистичните прогнози, той не изключва поскъпване в цената на хляба с 25%.
Земеделският зам.-министър обсъди и реекспортирането на зърно от Украйна, като обясни, че страната е готова да помогне и пристанище Варна не е единствения начин, възможен е и сухопътен транспорт, който обаче не може да поеме по-големите обеми пшеница. Христанов заяви още, че е възможно извозването на зърното да стане с баржа по Дунав и поясни, че страната ни съвместно с Киев разработва алтернативни маршрути.
В заключение Христанов обяви, че се предвижда до края на седмицата административните процедури за изкупуването на зърно от държавата да приключат и то вече да започне.