Парламентарната комисия по енергетика ще разгледа предложенията на ИТН за промени в Закона за енергетиката. Те включват прилагането на т.нар. блок тарифи за консумация на ток, газ и вода, които разделят потреблението на различни категории с различни цени.
"Това е нещо, което се прилагаше в България преди. Резултатът не беше особено добър, имаше страшно много проблеми – при администрирането на самите цени, сериозни злоупотреби с тази възможност. Не очаквам да се получи нещо по-различно", заяви пред БНР икономистът Калоян Стайков от Института за енергиен мениджмънт.
Според Стайков предложението е "задълбочаване дори на сега съществуващата практика цените да се държат ниски с обяснението, че се полага на бедните".
"Колкото по-евтина е енергията, толкова по-малък е стимулът за пестенето ѝ."
Изкуствено ниските цени обезкуражават инвестициите, потребителските навици и не подпомагат на бедните, смята икономистът.
"Дефиницията е твърде обща – основни потребности. Не съм видял работна дефиниция по тази тема. Може всичко да се сложи там", посочи Стайков за евентуалното връщане на различни тарифи до определен праг и над него.
Този законопроект трябваше да бъде представен преди месеци. Няма сериозна обосновка на самия закон, нито оценка за въздействие при прилагането му, коментира Калоян Стайков.
В Европа няма регулирани пазари, при нас имаме регулирани цени, замразени за домакинствата, които бяха имунизирани срещу скока на цените, изтъкна икономистът.
"Ние се развиваме в коренно различни условия."