Потребителските цени в Унгария са нараснали с 10,7 на сто през май - най-високото равнище от 2001 година, въпреки политиката на премиера Виктор Орбан за налагане на таван на цените на редица стоки. Това се посочва в статистическите данни, публикувани днес и цитирани от Франс прес, съобщава БТА.
Цените ускоряват растежа си, след като скочиха с 9,5 на сто през април.
За да овладее инфлацията, правителството в Будапеща реши през есента да ограничи цените на горивата, така че един литър да не струва повече от 480 форинта (1,23 евро). Подобни мерки бяха предприети през февруари и за шест основни хранителни продукта като брашно и захар.
Унгарската централна банка повиши значително през последните месеци основната си лихва и тя достигна 5,4 на сто спрямо под 1 на сто преди година. Тази твърда парична политика обаче не успя да възпре скока на цените и обезценяването на форинта спрямо еврото
Днес финансовата институция съобщи за "изключителната колебливост" в инфлационните очаквания на домакинствата
В най-новите си прогнози, публикувани днес, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) удвои прогнозата си за инфлацията тази година в членките си до 8,5 на сто, което е годишен максимум от 1988 година.
Повишаването на инфлацията се е ускорило отчетливо заради продължаващите нарушения във веригите за доставки и скока в цените на енергията, храните и металите след избухването на войната в Украйна.
Виктор Орбан обвини през април политиката на санкции на ЕС срещу Русия, преди да обяви въвеждане на извънреден данък за компаниите. Очаква се този ход да донесе на хазната 2 милиарда евро и да подкрепи стратегията на правителството.
Преизбран за четвърти пореден мандат в началото на април, Виктор Орбан е поставен под натиск за "оздравяване" на държавните финанси, след като отпусна доста помощи преди изборите, най-вече за младите хора и пенсионерите.