Всички партии се готвят с предложения за още разходи в бюджета, не е ясно дали ще имат идеи и за приходи
Внушително за настоящата политическа криза мнозинство от 133 гласа подкрепи актуализацията на бюджета точно в 20,26 ч в четвъртък. Дадоха ги от “Има такъв народ”, “Демократична България”, “Продължаваме промяната” и БСП.
104-ма депутати от ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” гласуваха “против”.
Само преди седмица ресорната комисия по бюджет и финанси не подкрепи бюджета, като решаващи се оказаха гласовете на ИТН - тогава хората на Слави Трифонов се въздържаха, но вчера промениха нагласата си. (Виж долу.)
Парламентаристи с опит коментираха пред “24 часа”, че партиите подкрепят актуализация сега, за да не понесат негативите, че няма да има увеличение на пенсии и доходи, компенсации за бизнеса и хората. Още повече пред възможността скоро да има предсрочни избори.
И се очертава състезание кой да похарчи повече и да изглежда по-щедър, защото всички партии, които подкрепят актуализацията, се готвят между двете четения да внесат редица поправки. Притеснението на финансовото министерство е, че предложенията може да пробият стабилността, ако идеите за още разходи не са придружени с допълнитени приходи.
Почти сигурно е, че сред предложенията ще е това да не се увеличава дългът, а да остане 7,9 млрд. лв. ДПС вероятно ще поиска
да отпадне облагането на свръхпечалбите
на енергийните дружества, а ГЕРБ ще поискат нови облекчения за семейства с деца.
Внесеният от правителството вариант предвижда ръст на икономиката за 2022 г. от 2,9%, заетостта да се увеличи с 1,7%, а безработицата да се понижи до 4,5 на сто. Очаква се инфлацията в края на годината да достигне 11,6 на сто.
Заложени са допълнителни разходи за 2 млрд. лв.,
които да осигурят актуализацията на пенсиите от 1 юли и 1 октомври, както и пакета антикризисни мерки. Планирано е увеличение на приходите от данъци с 348 млн. лв., а от дивиденти от енергийните дружества - с 240 млн. лв. Разликата до размера на заложените по-високи разходи ще дойде за сметка на увеличен аванс по плана за възстановяване.
Разчетите са и за инвестиционна програма от 8,2 млрд. лв. Ако този вариант оцелее, това означава приходите да се завишат с 1,65 млрд. до 58,9 млрд. лв. Финансовият министър предлага дефицитът да остане 4,1%, въпреки че се вдига таванът на новия дълг от 7,9 млрд. на 10,3 млрд. лв. Допълнителни пари ще се теглят сега от външните пазари, за да се възползваме от все още ниските лихви, и с тях ще се плати стар дълг догодина.
След дебатите при първото четене може да се прогнозира, че една от най-спорните точки ще бъде точно увеличаването на тавана на дълга. “Без да поемам особени рискове, ще ви кажа, че
лихвата след няколко месеца ще бъде по-висока
На този етап рискът с тегленето на нов дълг изглежда обоснован и би спестил на бюджета няколко милиона. Няма проблем с държавния дълг, няма проблем с бюджетния дефицит, няма проблем с фискалната политика, макар че може да бъде по-добре фокусирана, защото бизнеси и хиляди семейства очакват рамото на българската държава”, опита да убеди депутатите Румен Гечев от БСП.
Депутатът от ДПС Петър Чобанов обаче смята, че “има проблем, но той не е в тавана или в размера на дълга, а че емисията най-вероятно няма да се случи”.
Според Кирил Ананиев от ГЕРБ пък кабинетът взима твърде много заеми. Той обаче смята, че увеличаването на парите за пенсии ще наложи допълнителни разходи от 3,7 млрд. лв. за 2023 г. и 4,2 млрд. за 2024 г., които отново ще трябва да се финансират с дълг. Това предизвика депутата от ДБ Владислав Панев да призове да се внимава с предложенията за още разходи, защото “не се знае кой ще го изпълнява предвид новото мнозинство в пленарната зала”.
Асен Василев: Драматичната ситуация с цените налага новите мерки
Ситуацията е драматично променена спрямо тази, в която бе приет действащият бюджет - нарушени доставки, значително по-високи енергийни цени и тези на храните и други продукти, заяви пред депутатите финансовият министър Асен Василев. Той мотивира и увеличението на дълга с това, че ако не бъде изтеглен сега, догодина ще поскъпне с 1 процентен пункт, което за голяма сума от 3 млрд. лв. за следващите 10 г. е съществен разход, който можел да бъде спестен на бюджета.
Предложените промени целят да се подпомогнат хората и фирмите, има намаляване на данъчни и акцизни ставки, обясни още Василев. И даде пример с махането на ДДС за хляба, компенсацията от 25 стотинки за всеки литър гориво за хората, увеличението на размера на данъчното облекчение за деца, освобождаването от акциз на електрическата енергия и природния газ, по-ниския ДДС за газа и парното, намаляването на размера на наказателната лихва при задължения към бюджета.
Василев каза още, че са предвидени повече средства за подпомагане на селскостопанските производители с цел да се задържи увеличението на цените въпреки по-високите разходи, които те имат.
Доволни, че свалиха Минчев, от ИТН подкрепят бюджета, но ще го поправят
20-минутен критичен анализ на актуализацията на бюджета изложи пред депутатите шефът на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански.
Актуализацията обаче получи подкрепата от хората на Слави Трифонов на първо четене, но с уточнението, че между двете четения те ще внесат промени.
Според Каримански липсват реформи, инфлацията ще бъде ускорена от прегряването на пазара на труда, управляващите разчитат на европейски средства по отношение на повишените разходи, а не на приходи от данъци.
Не е разгледан ефектът от основните рискове като войната, епидемията и бежанците, липсва и рискът от потенциална политическа турбуленция, каквато вече се случва. Усилията за енергийна независимост са недостатъчни, както и парите за социалноосигурителните и пенсионните системи и силовите министерства. Дигитално здравно досие не е застъпено, както и реформа за малко, но добри университети за развойна дейност, изброи още шефът на бюджетната комисия.
Малко по-рано Владислав Панев предупреди колегите си да внимават с предложенията между двете четения, защото трябва да се мисли и кой ще изпълнява промените в актуализацията.
Критичен беше и лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Според него заложените параметри били неверни, такива щели да се окажат и прогнозите. И даде пример с предвиденото поевтиняване на петрола, който обаче поскъпва.
Антиинфлационните мерки само ще стимулират инфлацията, смята Костадинов. Обяви, че “Възраждане” няма да подкрепи актуализацията, а правилният ход е оставка на правителството.